Šā gada 12.decembrī Baltijas Vides Forums sadarbībā ar Ekodizaina Kompetences centru un Rīgas domes Mājokļu un vides departamentu rīkoja pirmās apmācības pašvaldību speciālistiem par ilgtspējīga būvniecības procesa organizēšanu pašvaldībās un ilgtspējīgiem būvniecības materiāliem. Apmācību programma tika veidota, ņemot vērā 3 projekta pīlārus – bīstamo vielu samazināšanu būvniecībā, klimata neitralitātes sekmēšanu un apritīgu materiālu izmantošanas veicināšanu būvniecības iepirkumos.
Apmācībās pašvaldību iepirkumu speciālisti tika iepazīstināti ar šādām tēmām:
- iespējamiem kritērijiem bīstamo vielu samazināšanā, apritīgumā un klimata neitralitātes sekmēšanā Zaļā publiskā iepirkuma sagatavošanā būvniecības jomā,
- kvalitātes kontroli iepirkumos,
- stratēģisko un praktisko redzējumu būvniecības procesā pašvaldībās,
- ekomarķējumiem būvniecības jomā, kā arī ēku ekosertifikāciju,
- BVB datu bāzes izmantošanu būvizstrādājumu novērtēšanas procesā un projektā sagatavotajiem materiāliem.
Pasākumu atklāja projekta vadītājs Normunds Vagalis īsumā, iepazīstinot dalībniekus ar projektu, uzstādītajiem mērķiem un projektā sasniegto.
Nameda Belmane no Ekodizaina Kompetences centra dalībniekus iepazīstināja ar NonHazCity 3 projektā izstrādāto aplikāciju Check(ED), kas lietotājam ļauj novērtēt bīstamo ķīmisko vielu riskus dzīvesvietā un darbavietā, kā arī sniedz ieteikumus šo risku samazināšanai. Apmācību dalībniekiem bija iespēja šo aplikāciju pamēģināt un sniegt atsauksmes par to.
Ilze Neimane no Ekodizaina Kompetences centra apmācību dalībniekus iepazīstināja ar ekomarķējumiem būvniecības jomā, ekomarķējuma kritērijiem, un to kā ekomarķējumus izmantot Zaļā publiskā iepirkuma procedūrā. Prezentācijā tika sniegts pārskats arī par plašāk izmantotajām ēku sertifikācijas sistēmām.
Ingrīda Brēmere no Baltijas Vides Foruma dalībniekiem sniedza pārskatu par stratēģisko un praktisko plānošanu būvniecības procesā, kādēļ tas ir būtiski un ko ņemt vērā.
Ar kritērijiem bīstamo vielu samazināšanai, apritīgumam un klimata neitralitātei ZPI sagatavošanā būvniecības jomā, kas jāiekļauj tehniskajās specifikācijās, dalībniekus iepazīstināja Baltijas Vides Foruma pārstāves Ingrīda Brēmere un Daina Indriksone. Prezentācijā tika sniegts pārskats par to, kuras bīstamo vielu grupas ir jāņem vērā, veicot iepirkuma procesu.
Apmācību gaitā dalībnieki tika iepazīstināti arī ar kvalitātes kontroles iespējām būvniecības vai renovācijas procesā, piemēram, iespējamiem testiem un mērījumiem, ko pašvaldība var veikt, lai pārliecinātos par gaisa kvalitāti ēkās, kā arī energoefektivitāti.
Apmācību izskaņā dalībnieki tika iepazīstināti ar Zviedrijā plaši izmantoto BVB būvizstrādājumu novērtēšanas sistēmu un dokumentācijas procesu. BVB datu bāzē iespējams meklēt konkrētus būvmateriālus, kas izvērtēti atbilstoši dažādiem kritērijiem – ķīmisko vielu sastāvs, dzīvescikla novērtējums, kā arī ietekme uz vidi un veselību.
Noslēgumā Agnese Meija-Toropova no Baltijas Vides foruma dalībniekus iepazīstināja ar NonHazCity 3 projektā sagatavoto būvniecības materiālu katalogu un faktu lapām profesionāļiem būvniecības jomā.
Apmācību laikā dalībnieki izteica vēlmi vēl papildus uzzināt par dažādiem praktiskiem piemēriem saistībā ar ZPI, ko pašvaldības varētu izmantot kā piemēru, sagatavojot būvniecības iepirkumus, arī papildu uzzināt ar kādām analītiskajām metodēm var noteikt gaisa kvalitāti attiecībā uz GOS un formaldehīdu, kā arī par atkārtoti izmantotajiem būvmateriāliem.
Apmācības projektā NonHazCity3 tika organizētas sadarbībā ar Rīgas domes Mājokļu un Vides departamentu un biedrību Ekodizaina kompetences centrs.
Prezentācijas skatīt zemāk:
- 01_Ievads (N. Vagalis)
- 02_CheckED lietotne (N. Belmane)
- 03_Ekomarķējumi būvniecībā (I.Neimane)
- 04_Strat_prakt_redzējums (I.Brēmere)
- 05_Kriteriji_IB (D.Indriksone)
- 06_Kvalitātes kontroles iespējas (D. Indriksone)
- 07_BVB_sistēma_dokumentācija (D. Indriksone)
- 08_NHC3materiāli (A. Meija-Toropova)