Piedāvājam tev vēl dažas “zaļāka” drēbju skapja stratēģijas.

Pērc lietas, ko tiešām valkāsi

Vismaz 30 (!) reižu. Ūziņas, kas der tikai vienai ballītei, ir absolūta naudas un resursu izniekošana. Atceries, iepirkšanās (reāla vai virtuāla) nav izklaide un brīvā laika pavadīšanas veids. Tas ir darbs, kas godam jāpaveic. Bez pārspīlējumiem un paviršības.

Uzlabo un jaunradi

Radoša pieeja defektiem ļaus saglābt ne vienu vien iemīļoto garderobes lietu. Piemēram, nošpiko no holandiešu radošās modes apvienības Golden Joinery  ideju par caurumu aizdarīšanu ar glanci – zelta diegu vai aizņemies kādu upcycle (jaunu lietu radīšana no vecām) ideju no pašmāju radošajiem prātiem vai globālajā tīmeklī. Piemēram, godam nokalpojis kašmira džemperis var pārtapt cepurē, cimdos vai mājas čībās.

Jaunradītās Totoro bikses

Stāsta Lita Ābeltiņa, Rocketcrunch apģērbu zīmola radītāja
Man vienmēr ir paticis iepriecināt sevi un draugus ar paššūtām štellēm. Viens no pirmajiem kopprojektiem ar dēlu bija izdomāt bikses, uz kurām būtu attēlots iemīļotās japāņu multfilmas Totoro tēls. Dēlam kā vienmēr spožas idejas un lielas prasības – vajagot, lai Totoro ir liels, staigājošs un smukās krāsās. Ķērāmies pie audumu meklēšanas. Cenas un piedāvājums audumu veikalos ne pārāk iepriecināja. Tāpēc izdomāju cēliem mērķiem sagraizīt savus aizmirstos sporta džemperus. Projekts izdevās, un turpinām šūt Totoro bikses, izmantojot džemperus. Šujot pieaugušo Totoro bikses, vajag vienu džemperi pamatam. Tam nogriež rokas, un tās pārtop par bikšu starām. Mazāk darba un interesanti. Dēls izdomāja mūsu upcycling zīmola nosaukumu Rocketcrunch, un tagad esam sākuši uzlabot arī džemperus un T kreklus. Griežam ārā nesmuko apdruku un šujam virsū savus smukumus. Dēls piedalās ar savu māksliniecisko roku un uzkrāso, kas ienāk prātā, vai iedod mammai smuku skicīti iedvesmai.

Izmēģini kapsulas garderobes principu

Tas varētu būt kas pavisam jauns. Kapsulas garderobes idejas pamatlicēja ir stila pārzine Susī Fo (Susie Faux), kura jau pagājušā gadsimta 70. gados saprata, ka garderobe jāveido ar jēgu, lai izrautos no mūžīgā “pilns skapis, bet nav, ko vilkt”. Kapsulas garderobes centrā ir viens pamatelements – žakete. Tā jāizvēlas tiešām ārkārtīgi rūpīgi, jo slikta žakete sabojās pārējo garderobi. Tālāk žaketi papildina svārki, kostīma bikses, blūze, džemperis, kurpes, zeķbikses, mētelis vai lietusmētelis, kleita, soma, josta, rotaslietas, cimdi un vakartērps. Pirmais pamatprincips, pērkot garderobes lietas – mazāk, bet labākas kvalitātes. Pērc labāko, ko vari atļauties, jo beigās ieekonomēsi, kad pēc pāris mazgāšanas reizēm nebūs jāmet ārā kārtējais viendienītis. Laba kvalitāte, piegriezums un klasisks stils tik ātri neiziet no modes. Otrais princips – turies pie neitrālām krāsām. Kapsulas garderobē visam ar visu jāsader un jābūt labam pamatam, ko papildināt ar dažādiem aksesuāriem. Neitrālas ir olīvu, šokolādes brūnā, pelēkā, tumši zilā, zilpelēkā, melnā un pelēkbēšā krāsa. Idejas autore apgalvo, ka kapsulas garderobe nav garlaicīga, jo pastāv neskaitāmu kombināciju iespējas.

Pa kreisi un pa labi

Izmēģini šādu triku – katru reizi, kad kaut ko uzvelc un liec to atpakaļ skapī, novieto to pēc iespējas dziļākā stūrī vai, ja tāda nav, vienkārši skapī pa kreisi vai salocīto drēbju kaudzes apakšā. No vienas puses, tā tu no saviem apcirkņiem izvilksi apslēptos krājumus. No otras, redzēsi, ko nemaz nevelc un kas ir populārākās lietas. Tas palīdzēs vieglāk attīrīt skapi.

Atbildi uz grūtajiem jautājumiem

Kas tev patiešām patīk? Kāds stils vai to kombinācija? Un kas tev no šī stila jau ir skapī? Un cik tajā ir ātrās modes spontāno pirkumu, kas tev nedz patīk, nedz piestāv?! Kas tev vispār apģērbā svarīgs: lai tas ir no dabiskiem materiāliem, tikai no otro roku veikaliem, tikai vietējā ražojuma? Kad apdomā un pārdomā šos eksistenciālos jautājumus, var tīrīt skapi un veidot nākotnes ideālo garderobi.

Totoro bikses Foto: Lita Ābeltiņa