Stāsta Liene Brizga-Kalniņa, kura savās mājās jau īstenojusi “zaļo” remontu.

Kad mainījām dzīvesvietu un pārcēlāmies no blokmājas uz dzīvokli atjaunotā koka mājā, mums uzreiz bija skaidrs, ka gribam izmantot remontam un dzīvokļa apdarei pēc iespējas vairāk dabiskus, ekoloģiskus materiālus. Tādā simtgadīgā koka mājā nemaz citi nederētu.

Grīdām izvēlējāmies egles dēļus, un tos apstrādāja ar dabisko eļļu, kurai bija pavisam nedaudz pigmenta. Iespējams, ka bez pigmenta varēja iztikt, jo dēļi paši diezgan ātri “nosauļojās” un gandrīz baltiem kļuva par “koka krāsas” silti iedzelteniem. Eļļojums katru gadu ir jāatjauno, un pašlaik, pēc 8 gadiem, izskatās, ka derētu dēļus noslīpēt, jo egle ir mīksts koks un nu jau krietni palietots. Pa šo grīdu ļoti patīkami staigāt ar vilnas zeķēm, bet ar augstiem papēžiem – gan labāk ne.

Sienu apdarei meklējām dažādus ekoloģisko krāsu variantus. Istabas krāsojām ar ekoloģisko ūdens bāzes krāsu, ko ietonēja ar dabisko pigmentu. Šīs krāsas ir patīkamas, maigas, taču tās nevar mazgāt, tāpēc ik palaikam atsevišķas vietas ir jāpārkrāso. Dažās vietās dzīvoklī izvēlējāmies dabisko dekoratīvo apmetumu: vienai vannasistabas sienai – Venēcijas apmetumu, kas ir kaļķa pulējamais apmetums, klāts vairākās kārtās, rada marmorīgu efektu un ir mitrumizturīgs. Pārējās sienas apdarinājām ar dekoratīvo apmetumu uz cementa bāzes, ko ievaskoja, lai būtu piemērots vannasistabai. Līdzīgi paspēlējāmies arī vienā istabā, trijām sienām izvēloties katrai savu dekoratīvo apdari, bet vienai – dabiskāku un ekoloģiskāku tapešu variantu: biezas papīra tapetes.

Mājas pārbūves laikā atklājās vecās koka daļas, un tās izmantojām kā dekoratīvās sijas, arī noeļļojot. Tāpat visas pārējās mēbeles, izņemot virtuves iekārtu, ir eļļotas. Saglabājām vecās durvis, lai arī nebija viegli meistariem pierādīt, ka tiešām gribam, lai noņem krāsas kārtas un vecās koka durvis vienkārši noeļļo.

Tagad, kad visi pieci esam dzīvojuši tur jau deviņus gadus, joprojām priecājamies par to, cik laba sajūta ir šajā dzīvoklī, un domāju, ka tur sava nozīme ir arī materiāliem.