Sports un fiziskās aktivitātes ir  svarīga veselīga dzīvesveida sastāvdaļa. Te nozīme ir inventāram,  ko lietojam šo aktivitāšu laikā – izrādās, ka sporta precēs un piederumos var būt sastopamas īpaši bīstamās ķīmiskās vielas.

Sportošanas laikā paātrinās mūsu vielmaiņa un sākas svīšana, kas ir normāla organisma reakcija. Svīšanas procesā mūsu āda intensīvāk ne tikai izvada, bet arī uzsūc ķīmiskās vielas, kas var atrasties, piemēram, sporta tērpā vai sporta precēs, kuri nonāk  ciešā kontaktā ar ādu, piemēram, vingrošanas paklājs.

Īpaši daudz potenciāli kaitīgas vielas tiek izmantotas mīkstās plastmasas izstrādājumos. Tādas vielas kā – reprotoksiskus plastifikatorus, noturīgos parafīnus vai kancerogēnus liesmas slāpētājus, joprojām var atrast dažādos izstrādājumos, ieskaitot sporta un atpūtas preces. To nesen pierādīja testi, kas veikti LIFE AskREACH projektā – nesamērīgi augstas ftalātu koncentrācijas mīkstajās vingrošanas bumbās, paaugstināta koncentrācija arī lecamauklās.

Sporta aktivitātēs mēs mēdzam izmantot dažādus piederumus – cimdus, siksnas, bumbiņas, paklājus. Lielākā daļa no šīm precēm ir izgatavotas no plastmasas un tās izstrādājumiem. Plastmasu galvenokārt ražo no naftas ķimikālijām (fosilajiem avotiem), un, lai sasniegtu nepieciešamās īpašības, tai tiek pievienotas dažādas ķīmiskās piedevas. Viena no pievienoto savienojumu grupām ir plastifikatori (piemēram, ftalāti), kas palīdz padarīt materiālu mīkstāku un elastīgāku. Elastīgums un mīkstums diezgan bieži ir tas, ko mēs novērtējam sporta precēs.

Piemēram, jogas paklāji bieži tiek izgatavoti no PVC ar tādām piedevām, kā ftalāti un parabēni, kas satur lielu koncentrāciju gaistošo organisko savienojumu (GOS), kas var izraisīt galvassāpes, sliktu dūšu un reiboni, deguna kairinājumu, alerģiskas reakcijas, neiroloģiskas problēmas, aknu un nieru bojājumus. Lai samazinātu šo ķīmisko vielu iedarbību, jūs varat atvērt logus un izvēdināt savu jogas paklāju (it īpaši tad, ja tas nesen iegādāts). Labāks variants būtu izvēlēties jogas paklāju, kas ir izgatavots no organiskās kokvilnas, vilnas, korķa vai džutas. Lai mazinātu tiešo ķermeņa kontaktu, viens no vienkāršākajiem risinājumiem ir dvieļa uzklāšana uz paklāja aktivitāšu laikā.

Varbūt jau ir kas dzirdēts par fitnesa bumbām un jogas paklājiem, taču bīstamas vielas var slēpties arī lecamauklās, līdzsvara spilvenos, hantelēs un citās sporta aprīkojuma lietās.

Ko darīt, lai pasargātu sevi?

Var pēc iespējas izmantot dabīgus materiālus, piemēram, lecamauklas, kas izgatavotas ar koka rokturiem un ar dabīgās šķiedras virvi, dzelzs hanteles, korķa paklājus. Ja nav pieejamas labākas alternatīvas, var pajautāt tirgotājam vai ražotājam, vai produkts satur īpaši bīstamās vielas. Mums ir tiesības to zināt, un ar lietotnes Scan4Chem palīdzību var ērtāk un vieglāk iesniegt pieprasījumu tirgotājam vai ražotājam. Patērētāju pieprasījums būs nozīmīgs signāls tirdzniecības un ražošanas sektoram – mēs vēlamies lietot drošas preces bez īpaši bīstamām ķīmiskām vielām un būt informēti par to sastāvu.

Vēl viena sporta preču grupa ir viss, kas saistīts ar ūdeni – peldcepures, niršanas šķēršļi un aprīkojums, peldēšanas nūdeles un visu veidu piepūšamie gumijas dzīvnieki vai citi priekšmeti.

Ļoti bieži, atverot sporta aprīkojuma iepakojumu, var sajust stipru ķīmikāliju smaržu. Tā ir pirmā pazīme, ka mūsu nopirktais priekšmets var saturēt bīstamās vielas un to vajag rūpīgi izvēdināt. Vēl svarīgāk pirms pirkšanas ir pajautāt sev, vai šī prece ir tiešām nepieciešama?

Arī šajā kategorijā tiek pētītas iespējas izmantot bioplastmasu, un patērētāji arī ir ieinteresēti sporta aprīkojumā, kas būtu veidots uz bioloģiskās bāzes. Bet bioplastmasa ne vienmēr ir risinājums, ja runājam par bīstamām vielām – pievienotās ķīmiskās vielas joprojām paliek sastāvā un nemainās.

Vissvarīgākais ir padomāt pirms pirkšanas!

Šeit ANKETA  Tavu zināšanu pārbaudei.