Organizācija World Future Council šodien, 2025. gada 12. martā, paziņoja desmit kandidātus, kas izvirzīti balvai “NonhazCity Building Award” – pirmajai balvai, kas veltīta ilgtspējīgas un drošas būvniecības politikai Baltijas jūras reģionā.

Šis apbalvojums izceļ un novērtē valsts, reģionālā un vietējā līmeņa politikas iniciatīvas, kas aizsargā cilvēkus un vidi no bīstamām ķīmiskām vielām ēkās, vienlaikus veicinot aprites ekonomiku un klimata neitralitāti. Izceļot inovatīvās pieejas, balvas mērķis ir iedvesmot iedzīvotājus, politikas veidotājus un uzņēmumus ieviest progresīvus un ilgtspējīgus risinājumus.

Izvēlētās iniciatīvas kalpo kā drosmīgas vadības un radošas domāšanas piemērs, kas veicina veselīgāku un ilgtspējīgāku vidi nākamajām paaudzēm. Galvenās balvas ieguvējus līdz 2025. gada vasarai izvēlēsies starptautiska žūrija.

Ir pieteiktas 10 nominācijas:

1. Ilgtspējīgas būvniecības prasības (Latvija, 2023)

Apkopojot starptautisko labo praksi un Latvijas normatīvajos aktos noteiktās vadlīnijas, ir izstrādātas ilgtspējīgas būvniecības prasības, kuru mērķis ir veicināt nekustamo īpašumu attīstību, balstoties uz zaļās būvniecības principiem.
Šīs prasības paredzētas integrēšanai iepirkuma līgumos par projektēšanas pakalpojumu sniegšanu, padarot tās par neatņemamu darba uzdevuma sastāvdaļu. Tās ne tikai nosaka sasniedzamos rezultātus projektā, bet arī kalpo kā mehānisms rezultātu uzskaitei un kontrolei projektēšanas un būvdarbu laikā.
Ilgtspējīgas būvniecības prasības ir elastīgs dokuments, kas pielāgojams katra projekta specifikai un individuālajām vajadzībām, nodrošinot efektīvu un ilgtspējīgu būvniecības procesu.
Uzziniet vairāk šeit (angļu valodā).

2. Vadlīnijas būvniecības atkritumu apritīgai apsaimniekošanai būvlaukumā (Latvija, 2024)

Vadlīnijās sniegti ieteikumi, kā identificēt, šķirot un apsaimniekot ar bīstamām vielām (piemēram, azbestu, krāsām un lakām) piesārņotus būvniecības atkritumus, lai aizsargātu veselību un vidi.
Skatīt vadlīnijas šeit (latviešu valodā, kopsavilkums angļu valodā).

3. Iepirkumu konkursu datubāze un ZPI (Zaļais publiskais iepirkums) (Lietuva, 2023)

Lietuvā zaļais publiskais iepirkums ir obligāts visās nozarēs. Būvniecības sektorā tas paredz obligātu ekomarķējumu vai minimālo prasību izmantošanu. Ir izveidota publiska datubāze, kurā iekļauti visi publiskā iepirkuma projekti un kurā var meklēt būvniecības projektus un to ilgtspējības kritērijus.
Informācijas paneli var atrast šeit (lietuviešu valodā).

4. Ķīmisko vielu plāns un rīcības plāni (Jērfele (Järfälla), Zviedrija, 2016/2019)

Zviedrijas pašvaldība Jērfele (Järfälla) ir noteikusi par prioritāti netoksisku būvniecību, izstrādājot ķīmisko vielu plānu un ar to saistītos rīcības plānus skolu, būvniecības un publiskā iepirkuma jomā. Šī iniciatīva ne tikai veicina drošāku vidi, bet arī kalpo kā iedvesmas avots kaimiņos esošajām pašvaldībām.
Ar plānu un stratēģiju var iepazīties šeit tīmekļa vietnē (zviedru valodā).

5. Ilgtspējīgas būvniecības vadlīnijas (Greifsvalde, Vācija, 2012)

Kopš 2012. gada Greifsvaldes pilsēta pieprasa izmantot BNB vai DGNB ilgtspējīgu ēku sertifikācijas sistēmas, pieprasot vismaz sudraba (BNB) vai zelta (DGNB) standartus visiem pašvaldības būvniecības projektiem.
DGNB (Vācijas Ilgtspējīgas būvniecības padome) ir Vācijas vadošā privātā organizācija ilgtspējīgas būvniecības jomā, kas novērtē ēkas, pamatojoties uz ekoloģiskiem, ekonomiskiem un sociāliem kritērijiem. BNB (Bewertungssystem Nachhaltiges Bauen) ir Ilgtspējīgas būvniecības novērtēšanas sistēma valsts finansētu ēku ilgtspējības novērtēšanai.
Plašāka informācija atrodama tās tīmekļa vietnē (vācu valodā).

6. Attīstības plāns (Nortelje, Zviedrija, 2021)

Norteljē (Norrtälje) ir izstrādātas visaptverošas pilsētvides attīstības vadlīnijas, kurās ir pievērsta liela uzmanība ilgtspējai, iekļaujot aspektus, kas īpaši veicina būvniecību bez bīstamām vielām.
Programmu skatīt šeit (zviedru valodā).

7. Ķīmisko vielu rīcības plāns (Stokholma, Zviedrija, 2014/2020)

Stokholmas visaptverošajā ķīmisko vielu rīcības plānā ir iekļauti 49 pasākumi, lai virzītos uz mērķi kļūt par pilsētu bez toksiskām vielām, tostarp nodaļa, kas īpaši veltīta celtniecības materiāliem un būvmateriāliem.
Ar plānu var iepazīties šeit (zviedru valodā).

8. Ķīmisko vielu plāns (Uplandes Vēsbija, Zviedrija, 2020)

Ķīmisko vielu izmantošanas plānā Uplandes Vēsbijā (Upplands Väsby) īpaša uzmanība ir pievērsta būvmateriāliem, kas nav bīstami, un labai praksei būvniecībā bez kaitīgām ķīmiskām vielām.
Skatiet plānu šeit (zviedru valodā).

9. Hafencity ekomarķējums (Hamburga, Vācija, 2010)

Jaunais rajons, kas veidojas Hamburgas centrā, kopš 2010. gada ir izstrādājis savu sertifikācijas zīmi, kas piemērojama visiem zemes gabaliem. Nesen tas tika apvienots ar DGNB marķējumu, izveidojot DGNB īpašās balvas ekomarķējumu, kas ietver arī noteikumus par bīstamām ķīmiskām vielām.
Plašāka informācija atrodama tīmekļa vietnē (vācu valodā).

10. Karaliskā jūras osta – apriņķis (Stokholma, Zviedrija, 2011/2021)

Stokholmas Karaliskā jūras osta ir viens no lielākajiem pilsētvides attīstības projektiem Eiropā, kas pārveido bijušo rūpniecisko teritoriju par dinamisku, ilgtspējīgu rajonu. Katram pilsētas piešķirtajam zemes gabalam jāatbilst stingrām klimata, aprites un ķīmiskajām prasībām, lai nodrošinātu vidi, kas nav bīstama.
Vairāk projekta tīmekļa vietnē (angļu/zviedru valodā).

Citi pieteikumi nominācijām:

  • Helsinkos (Somijā) uzbūvēts bērnudārzs, kas atbilst Ziemeļu gulbja (Nordic Swan) ekomarķējumam ēkām un iedvesmoja daudzus līdzīgus projektus visā reģionā. Šis ekomarķējums nosaka stingrus ilgtspējības standartus, samazinot bīstamo ķīmisko vielu izmantošanu būvniecībā.
  • Zviedrijā izstrādātais otrreizējās pārstrādes ceļvedis būvniecībā (Byggåterbruksguiden) izmanto luksofora sistēmu, lai palīdzētu māju īpašniekiem identificēt bīstamos būvniecības atkritumus, tādējādi nodrošinot iespēju būvēt apritīgas ēkas, samazinot kaitīgas ķīmiskās vielas. (Plašāk var izlasīt šeit)
  • Berlīnē lieliem publiskiem būvniecības projektiem ir nepieciešams DGNB sertifikāts, līdzīgi kā Hamburgā un Greifsvaldē (Vācijā).

Balva NonHazCity Building Award ir daļa no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta NonHazCity- 3 pasākumiem, lai samazinātu kaitīgo vielu klātbūtni būvmateriālos, aizsargātu cilvēku veselību un veicinātu aprites principus būvniecībā.

“NonhazCity Building Award” kontaktpersona: Aleksandra Wandel, World Future Council dibinātāja un direktore, Tel: +49 172 748 39 53.