Mazuļi vidēji dienā guļ 13–16 stundas, tāpēc vismaz pirmajos mēnešos gulta bērna dzīvē ir svarīga mēbele. Daži ieteikumi, lai bērnam nenāktos elpot svaigi pirktās gultiņas kaitīgos izgarojumus.
Labāk koka vai lietota
Vispirms, protams, jāraugās, lai gultiņa būtu droša, taču mēbelēs var slēpties arī neredzams kaitnieks – formaldehīds. Galvenokārt tas izdalās no līmētās koksnes (saplākšņa, MDF u.tml.) izstrādājumiem. Formaldehīdu satur līmes, kuras izmantotas šo materiālu izgatavošanā, un tas var izdalīties ilgākā laika posmā.
Mūsu veiktais bērnistabu gaisa tests parādīja, ka formaldehīds ir viens no galvenajiem gaisa piesārņotājiem, kurš turpat visās testētajās istabās pārsniedza ieteicamo līmeni. Formaldehīds ir ne tikai kairinošs, bet arī kancerogēns.
- Izvēloties gultiņu, uzticies degunam –ja tā nepatīkami ož, visticamākais – izdala ķimikālijas. Var jau cerēt, ka smaka izgaros, taču tam vajadzēs laiku.
- Tev ir tiesības jautāt pārdevējam, vai izstrādājums nesatur īpaši kaitīgas vielas (jautājuma formu meklē šeit), bet pārdevēja pienākums ir atbildēt 45 dienu laikā.
- Labāk izvēlies gultiņu, kas izgatavota no koka un kuras apstrādei izmantotas maksimāli dabiskas krāsas vai lakas.
- Ja rocība neļauj iegādāties koka gultiņu, gana laba izvēle ir arī lietota gultiņa, jo lielākā daļa kaitīgo vielu no tās jau būs izgarojušas.
- Neizvēlies gultiņu, kas izgatavota no līmētās koksnes. Kā parādīja mūsu veiktais koka izstrādājumu tests – līmētās koksnes izstrādājumos mēdz būt vairāk formaldehīda.
- Vai tā būtu gultiņa, vai matracis – pēc nopirkšanas to tūliņ pat izpako un kārtīgi izvēdini vismaz pāris nedēļas. Ja bērns tikai gaidāms, tad viņam nepieciešamās lietas iegādājies savlaicīgi.
- Uzturi telpā normālu mitruma un temperatūras režīmu, jo karstums sekmē formaldehīda izdalīšanos. Regulāra vēdināšana palīdzēs atbrīvot bērnistabu no daudzām kaitīgām gaistošām ķimikālijām.
- Ja plāno atjaunot gultiņai krāsojumu, izvēlies krāsu uz ūdens bāzes vai vēl labāk – pilnībā dabisku krāsu, jo bērnam patīk visu pagaršot, arī gultas redeles.
Labāk dabisko materiālu
Pēc organizācijas Healthy Child, healthy world datiem 72% gultiņu matraču satur dažādas bīstamās vielas, piemēram, liesmu slāpētājus, antibakteriālās piedevas, vielas, kas nodrošina ūdensnecaurlaidību. Liesmu slāpētājus pievieno, lai samazinātu aizdegšanās risku. Tos saista ar ļoti nopietnām veselības problēmām: hormonālās, reproduktīvās un imūnsistēmas bojāšanu, mācību un kustību attīstības traucējumi. Īpaši kaitīgi tie ir jaundzimušajiem. Turklāt šīs vielas ir daļēji gaistošas, tāpēc tās no produktiem nonāk arī telpu gaisā, uzkrājas putekļos.
- Izvēlies matraci, kas pildīts ar vilnu, kokvilnu, kokosa vai citām dabiskajām šķiedrām un nav ar PVH slāni mitruma atvairīšanai. PVH jeb vinils, ko izmanto ūdensnecaurlaidīgajā slānī, satur daudz toksisku vielu, t.sk., ftalātus, kas bojā hormonālo sistēmu, kā arī var veicināt astmu.
- Ja matraci rotā kāds no šiem marķējumiem, tas nozīmē, ka tajā ir mazāk bīstamo vielu.
- Ja iespējams, izmazgā matraci/virsmatraci pirms lietošanas.
- Piesardzīgi izvēlies matraci vai citus izstrādājumus, kurus rotā uzraksts „antibakteriāls”, jo nereti šādas īpašības tiek panāktas ar ķimikāliju palīdzību.
- Lētais matraču materiāls – porolons – var izdalīt virkni kaitīgu vielu, kas var kairināt acis, elpceļus un izraisīt galvassāpes.
- Ja sintētiskā matrača pārvalkā parādījies caurums, aizlāpi to, lai neļautu kaitīgajām vielām izdalīties.