Kāpēc izgudrot riteni no jauna, ja var mācīties no citiem dzīvot „zaļāk”! Ar ko sākt, no kā atteikties vai ko steigšus ieviest saimniecībā – stāstīs cilvēki, kuriem vārdi “dzīvot dabai (tātad arī sev) draudzīgāk” nav sveši.

Agnese iesaka:

  • Mājas darbos vairāk izmanto dabiskās vielas, piemēram, trauku, izlietnes un citu virsmu mazgāšanā lieliski noder dzeramā soda, taukainiem traukiem – sinepju pulveris vai sinepes. Grīdas mazgāšanai vispār pietiek ar tīru ūdeni, tam pievienojot dažas pilītes ēteriskās eļļas. Labs palīgs mājas darbos ir mikrošķiedras lupatiņa – tad sadzīves ķīmija vispār nav jālieto.
  • Samazini veļas mazgāšanas līdzekļus daudzumu, iztiekot bez mīkstinātājiem vai balinātājiem. Gribi mīkstāku audumu? Gludini to ar tvaiku. Nebaidies pirkt ekomarķētos produktus, jo tie nesanāk dārgāki – pareizi dozējot, tie ir pat ļoti ekonomiski. Laba alternatīva ir Indijas ziepju rieksti, kuri pietiek ilgam laikam. Lai cik neticami neliktos, bet tie drēbes izmazgā ļoti labi! Mazgāšanai ar rokām var izlīdzēties arī ar parastajām veļas ziepēm.
  • Izvairies no gaisa atsvaidzinātājiem. Tie satur ļoti daudzas veselībai bīstamas ķimikālijas. Vislabākais ir svaigs gaiss un regulāra telpu vēdināšana. Ja tomēr bez kaut kā smaržojoša nevar iztikt, labāk novietot kaltētus ziedus vai izmantot ēteriskās eļļas.
  • Maziem bērniem kosmētika vispār nebūtu nepieciešama, jo tieši tajā nereti tiek atrastas kaitīgas vielas. Piemēram, mitro salvešu vietā, kas satur daudz kairinošu vielu, izmanto parastās, tās samitrinot ar tīru ūdeni. Centies izmantot bērniem paredzētos ekomarķētos produktus. Nepārspīlē ar dušas želeju, vannas putu un ziepju izmantošanu. Atceries – jo mazāk, jo labāk.
  • Dod lietām otro dzīvi. Tas, kas tev vairs nav vajadzīgs, varbūt noderēs kādam citam.
  • Nemet sadzīves atkritumu konteinerā baterijas, akumulatorus, energoefektīvās spuldzes, elektriskās un elektroniskās iekārtas, nodod tās tam paredzētajās vietās. Saplīstot vai nonākot mitrumā, no šīm lietām izdalās kaitīgas ķimikālijas.