Sadarbībā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru pirmo reizi Latvijā pārbaudījām mīkstās plastmasas etilēnvinilacetāta (EVA) izstrādājumus, 25 precēs (10 bērnu pufīgajās grīdas puzlēs, 5 pludmales čībās, 10 fitnesa paklājos) meklējot reproduktīvajai sistēmai kaitīgo vielu – formamīdu.
„Labā ziņa iedzīvotājiem – nevienā precē kaitīgā ķimikālija nebija vairāk kā noteikts Eiropas Savienībā (ES) – šobrīd 5000 mg formamīda uz kg produkta, bet no 1.jūnija – 3000 mg/kg. Sliktā ziņa – formamīdu visvairāk atradām tieši bērnu grīdas puzlēs. Mūsuprāt, ES limiti ir pārāk augsti, īpaši, bērnu precēm. Piemēram, Francijā puzlēs pieļaujams 20(!) reizes mazāk formamīda (200mg/kg), tā cenšoties pasargāt mazuļu vēl neattīstīto reproduktīvo sistēmu no iespējamā kaitējuma,” rezultātus skaidro Baltijas Vides foruma vides eksperts Valters Toropovs.
Pēc Francijas normām četras no testētajām bērnu grīdas puzlēm tirgot vairs nevarētu.
Četrās Ķīnā un Malaizijā ražotās puzlēs formamīds bija 232, 363, 430 un pat 943 mg/kg, kas ir pat 4 reizes vairāk nekā pieļaujams Francijā. Paaugstināts formamīda daudzums (270 mg/kg) bija arī vienā no fitnesa paklājiem, bet pludmales čības izrādījās vistīrākās no šīs bīstamās vielas.
Formamīds ir klasificēts kā 1b kategorijas reprotoksiska viela, brīdinot, ka tā var kaitēt nedzimušam bērnam. Pētījumi uz dzīvniekiem parādījuši, ka tas negatīvi ietekmē auglību un asinsrites sistēmu, ir toksisks embrijam un izraisa bojājumus nedzimušam bērnam. Pirms pieciem gadiem Francija, atklājot augstā koncentrācijā formamīdu vairākās mīkstajās puzlēs, noteica šai bīstamajai vielai stingrākus ierobežojumus. Tie joprojām ir spēkā un pieļauj ne vairāk kā 200mg/kg formamīda bērnu puzlēs.
Francijas atbildīgajām institūcijām nebija pārliecības, ka ES noteiktie limiti pietiekami pasargā mazus bērnus no hematoloģisko slimību riska.
Formamīds izstrādājumos nonāk EVA ražošanas procesā, kad minētā plastmasa augstā temperatūrā iegūst savu piepūsto struktūru. „EVA uzskatīja par drošu alternatīvu plastmasas „melnajam avij” polivinilhlorīdam (PVH). Šobrīd tādas pārliecības vairs nav, jo formamīds ir tajā pat īpaši kaitīgo vielu sarakstā, kur PVH piesārņotāji – ftalāti. Tā kā pēc iepakojuma nevar pateikt, kura no EVA puzlēm ir piesārņota, tad obligāti, pirms ļaujiet bērnam uz tās rotaļāties, puzli izpakojiet un vairākas dienas vēdiniet. Vai arī izvēlaties veco labo lupatu deķi,” iesaka Valters Toropovs.
Formamīds ir samērā gaistošs, tāpēc bērni un pieaugušie ar to galvenokārt saskaras ieelpojot. Taču organismā tas var nonākt arī caur ādu vai norijot, ja bērns košļā piesārņotu spēļmantu.
Foto: nipitphand/freedigitalphotos.net