Vai zināji, ka ir tāda kosmētika, kurā ir tikpat mikroplastmasas, cik tās tūbiņā? Un, ka šī plastmasa pa notekcaurulēm un caur attīrīšanas iekārtām neskarta nonāk jūrās un okeānos un piesārņo tos?
Saskaņā ar asociācijas Cosmetics Europe pētījumu 2012.gadā Eiropas Savienības valstīs, Norvēģijā un Šveicē 4360 tonnas mikroplastmasas bumbiņu (93% no polietilēna) tika izmantotas kosmētikā.
Pēdējo 50 gadu laikā, kopš plastmasa ielauzusies kosmētikas industrijā, tā sastopama ne tikai skrubjos, bet arī citos skaistumproduktos – šampūnos, sejas maskās, skropstu tušās, matu kondicionieros u.c. Mikrodaļiņas un citas plastmasas sastāvdaļas kosmētikas produktos variē no 1% līdz pat 90%. Piemēram, vienā attīrošā dušas želejā var būt pat tikpat daudz mikroplastmasas, cik tās tūbiņā.
Šīs plastmasas mikrodaļiņas līdz ar kosmētikas līdzekli tiek noskalotas kanalizācijā un nonāk notekūdeņu attīrīšanas iekārtās. Tur tās diemžēl nevar nedz savākt otrreizējai pārstrādei, nedz sadalīt, tāpēc tās neskartā viedā nonāk ūdeņos vai dažkārt arī uz lauksaimniecības zemēm kopā ar notekūdeņu attīrīšanas sistēmas dūņām. Liela daļa no šīs kosmētikas plastmasas nesadalās simtiem gadu, piesārņo upes, jūras un okeānus un ar jūras produktiem nonāk atpakaļ pie cilvēka.
Lai izvairītos no plastmasas kosmētikā, raugi, vai tavā iemīļotajā skaistumproduktā nav kaut kas no šī (doti angliskie vai starptautiski pieņemtie nosaukumi):
- Acrylates copolymer
- Allyl stearate/vinyl acetate copolymers
- Butylene/ethylene/styrene copolymer
- Ethylene/acrylate copolymer
- Ethylene/methylacrylate copolymer
- Ethylene/propylene/styrene copolymer
- Nylon-6
- Nylon-12 (polyamide-12)
- Poly(butylene terephthalate)
- Poly(ethylene isoterephthalate)
- Poly(ethylene terephthalate)
- Poly(methyl methylacrylate)
- Poly(pentaerythrityl terephthalate)
- Poly(propylene terephthalate)
- Polyethylene
- Polypropylene
- Polystyrene
- Polytetrafluoroethylene (Teflon)
- Polyurethane
- Polyacrylate
- Styrene acrylates copolymer
- Trimethylsiloxysilicate
Tādas valstis kā Nīderlande, Austrija, Luksemburga, Beļģija un Zviedrija jau kopīgi aicinājušas Eiropas Savienībā aizliegt mikropastmasas lietošanu kosmētikas produktos, lai pasargātu jūras ekosistēmu.
Cik liela ir mikroplastmasas daļiņa?
Tās var būt gan ar aci skaidri pamanāmas lodītes, gan pavisam sīkas nanodaļiņas. Vairumā gadījumu tās ir starp 1 un 50μm.