Pirms svētkiem un svētku laikā daudz laika tiek pavadīts tieši virtuvē – cepot piparkūkas, pīrāgus, kūkas, cepešus vai citus gardumus. Pievērs uzmanību tam, kādus virtuves piederumus izmanto.

 

Drošas un nekaitīgas pannas un katli!

Gatavojot maltīti, mums tomēr patīk, ja pagatavotais ēdiens nepielīp katlam vai pannas pamatnei. Tāpēc iegādes brīdī visticamāk noskatīsi pannu ar pretpiedeguma pārklājumu. Arī daudzu citu pārtikas iepakojumu, virtuves piederumu un trauku sastāvā ir pretpiedeguma pārklājums, kas ir kaitīgs veselībai, jo satur tādu vielu kā politetrafluoretilēnu (PTFE jeb vienkārši sakot “teflonu”). Diemžēl produktu testos atklājās, ka, karsējot virs 220°C, tie izdala toksiskas vielas. Šo vielu ieelpošana var izraisīt gripai līdzīgus simptomus, – tā saukto polimēru jeb teflona drudzi.

Lai tas no cepšanas neattur, meklējam alternatīvas!

Mūsu ieteikumi drošiem un nekaitīgiem svētkiem:

  • Keramikas formas – piemērotas pudiņiem, drumstalu kūkām un kārumiem, kas no formas nav jāizņem – uz galda skaisti izskatīsies. Ja ražotas kvalitatīvi, neizdalīs ķimikālijas, tomēr uzmanīgi ar antīkajām – glazūra var saturēt smagos metālus. Jāizmanto pretpiedeguma palīgi.
  • Stikla formas – neitrāls materiāls, kurš neizdala ķimikālijas. Nav vēlama krasa temperatūras maiņa. Izmanto līdzīgi kā keramikas formas. Jāizmanto pretpiedeguma palīgi.
  • Silikona formas – vienīgajām piemīt pretpiedeguma efekts. Tās ir elastīgas, cepumu var vieglāk izņemt. Labi der mazajiem kulinārijas šedevriem. Raugies pēc labas kvalitātes, nekarsē virs 250°C, nebojā ar asiem priekšmetiem. It kā ķīmiski drošas, taču pētījumu nav pārlieku daudz.
  • Nerūsējošā tērauda formas – ērtas un ilgspēlējošas. Derēs plātsmaizēm, pīrāgiem. Ķimikālijas neizdala, taču jāizmanto pretpiedeguma palīgi.
  • Metāla formas (dažkārt alumīnija), kas nāk komplektā ar cepeškrāsni. Derēs cepumiem, pīrāgiem, plātsmaizēm, taču vajadzētu izklāt cepampapīru, jo parasti nav pārlieku kvalitatīvas. No metāla ir izgatavotas arī daudzas kēksu un toršu formas. Tās izmanto saskaņā ar receptē norādīto.

Ja pagaidām nevarat nomainīt PTFE pannu, vismaz pārliecinieties, ka nekarsējat to tukšu ilgāk par 3 minūtēm! Tas uztur mērenu temperatūru un tādējādi samazina toksisko vielu izgarošanu gaisā. Ar pretpiedeguma palīgiem saprotam taukvielu (formas ietaukošanu) vai cepampapīra lietošanu.

 

Ja izvēlies ēdienu uzglabāt nākamajai dienai

  • Izmanto stikla, keramiskos, nerūsējošā tērauda konteinerus vai traukus;
  • Ēdiena iepakošanai pārtikas plēves vietā izmanto vaska drāniņas.

Ar lietotnes Scan4chem palīdzību tu vari noskenēt produkta svītrukodu un prasīt tirgotājam vai ražotājam par to, vai attiecīgajā precē ir tādas ķīmiskās vielas (apjomā, kas lielāks par 0.1%), kas var kaitēt bērna veselībai un videi. Tas palīdzēs izvēlēties drošākus produktus.

Lejuplādē Scan4Chem lietotni un nosūti pieprasījumus! Izmanto savas patērētāja tiesības un liec uzņēmumiem saprast, ka tev rūp drošība! Kopā mēs varam padarīt piedāvājumu drošāku un ilgtspējīgāku!

Kampaņa notiek projektā LIFE AskREACH un norisināsies Austrijā, Horvātijā, Čehijā, Dānijā, Igaunijā, Francijā, Vācijā, Zviedrijā, Grieķijā, Latvijā, Lietuvā, Luksemburgā, Polijā, Portugālē un citās Eiropas valstīs. Sekojiet mirkļbirkai #ToxicFreeXmas un #ApdomigiZiemassvetki mūsu sociālajos tīklos.

Sekojiet kampaņai, lasiet, uzziniet un izvēlieties apdomīgi!

Vairāk informācijas par kampaņu:
Līga Pakalna
liga.pakalna@bef.lv
Baltijas Vides Foruma vides eksperte