Noskaidro, kādu knupīti, pudelīti un pirmo zupas šķīvi izvēlēties savai atvasei.

Stikla pudelītes – tās labākās

  • Izvēlies stikla pudelīti. Tajā nebūs bērnam kaitīgās vielas, turklāt tās ir arī otrreiz pārstrādājamas.
  • No plastmasas pudelītēm izvēlies tās, kas izgatavotas no polipropilēna (pārstrādes simbols 5).
  • Neizmanto vecu plastmasas pudelīti, kas izgatavota no polikarbonāta plastmasas (cieta, stiklam līdzīga) ar simbolu 7. Treknos ēdienos, kāds ir arī piens, nonāk vairāk šādās pudelītēs esošais kaitīgais bisfenols A.
  • Neturi plastmasas pudelīti tiešos saules staros. Neiesakām to karsēt mikroviļņu krāsnī vai ūdens peldē. Neizmanto, ja tā ir bojāta/ieskrambāta.
  • Ar norādēm “BPA- free” vai „bisphenol free” ražotājs informē, ka konkrētā plastmasas pudelīte nesatur bisfenolu A, taču zini – jau kopš 2011.gada visā Eiropas Savienībā tādas pudelītes vairs nevar ne ražot, ne tirgot.

Polikarbonāta ražošanā izmanto bīstamo bisfenolu A (BPA), ko saista ar tādām slimībām kā diabēts, vēzis, vielmaiņas traucējumi. 2007.gadā ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs konstatēja BPA vairāk nekā 90% testēto amerikāņu urīna paraugos. Savukārt pētījums gadu vēlāk apliecināja, ka zīdaiņos BPA koncentrācija var būt pat 11 reizes lielāka nekā pieaugušajos.

Arī knupīšiem ir savi likumi

  • Ja vien bērnam nav alerģija, izvēlies dabiskās gumijas – kaučuka – knupīti (pieejams arī pudelītēm paredzētais). Tam nav plastmasas detaļu, tāpat tie nav krāsoti. Pieejami arī pie mums par aptuveni 3 – 3,5 eiro.
  • Labāk neizvēlies lateksa knupīti, jo pastāv iespēja, ka tajos ir kancerogēnie nitrozamīni. Turklāt latekss var izraisīt alerģisku reakciju.
  • Silikona knupīši ir drošāka izvēle, īpaši, bezkrāsainie. Neiesaka gan tos mazgāt trauku mazgājamā mašīnā, turklāt rekomendē tos mainīt pēc 6 – 8 nedēļām. Pirms iegādājies silikona izstrādājumu (arī kēksa formu vai cepšanas lāpstiņu), pārbaudi to – tīrs silikons, to liecot un lokot, krāsu nemaina, bet, ja parādās bālgana nokrāsa – tad tam ir piemaisījumi, kas tikpat labi var būt arī kaitīgi.
  • Izvēloties knupīti, īpašu vērību pievērs plastmasas detaļām, lai tās nesatur bisfenolu A vai ftalātus.

Ftalātus izmanto polivinilhlorīda jeb PVH plastmasas ražošanā izmanto kā mīkstinātājus. Tie ir kaitīga bērna attīstībai, jo ir hormonālās sistēmas bojātāji. Lai gan virkne kaitīgo ftalātu nedrīkst būt bērnu produktos, tomēr, pērkot nezināma ražotāja plastmasas pudelīti vai knupīti ar plastmasas detaļām, pastāv iespējas, ka tajā ir šīs bīstamās vielas. ASV Federālās Vides aģentūras no 2003. līdz 2006.gadam veiktais gandrīz 2000 bērnu (no 3 līdz 14 gadi) pētījums parādīja, ka atsevišķu ftalātu paliekas ir gandrīz visu bērnu urīna paraugos.

Porcelāna, nevis plastmasas servīzi

  • Pērc traukus no uzticamiem Eiropas ražotājiem, jo ES stingrāk uzrauga ķimikāliju izmantošanu.
  • Labāk izvēlies stikla, nerūsējošā tērauda vai koka traukus, lai bērnu pasargātu no nevēlamām ķimikālijām.
  • Izvēloties keramikas traukus, raugi, lai ražotājs būtu uzticams, jo ir bijuši gadījumi, kad šādos traukos konstatē neatļautu smago metālu piesārņojumu.
  • Nepērc bērnu traukus no PVH (simbols 3), polikarbonāta un melamīna plastmasas  (abiem simbols 7). Jā, varbūt tie ir koši, taču – vai droši?!
  • Ja izvēlies plastmasas traukus, tad ar simbolu 5, taču arī šajos traukos nesildi ēdienu mikroviļņu krāsnī.

No melamīna plastmasas parasti izgatavo ļoti košos un cietos bērnu trauku komplektus. Diemžēl šī materiāla ražošanā izmanto formaldehīdu, ko saista ar alerģiju, astmu un pat vēzi. Dānijas Veterinārās un pārtikas administrācijas pētījums parādīja, ka šī ķimikālija var izdalīties, ja trauku karsē vai tajā tur skābus produktus.