Ja plāno iepriecināt tēti svētkos, tad padomā, pirms pērc viņam kārtējo odekolonu vai dezodorantu. Kāpēc? Lasi tālāk!

Odekolons, pēcskūšanās losjons vai līdzīgs produkts, kas smaržo jau pa gabalu

Ir divi nopietni iemesli, kāpēc ellīgi smaržojoši produkti nav kaut kas, kas vajadzīgs vīrietim. Pirmkārt, nereti sintētisko smaržvielu kompozīcijā ir ftalāti, kas bojā hormonālo sistēmu un kurus mēdz dēvēt par vīriešu veselības ienaidniekiem. Piemēram, kosmētikā sastopamais dietilftalāts, kuru dažādos pētījumos visai bieži konstatē cilvēka urīna vai asins paraugos, tiek saistīts ar spermas kvalitātes pasliktināšanu pieaugušiem vīriešiem, tāpat nenormālu reproduktīvās sistēmas attīstību bērniem.
Otrkārt, pēc organizācijas Environmental Working Group aplēsēm, 76% minēto kosmētikas izstrādājumu satura var uzskatīt par alergēniem. Dati no Zviedrijas liecina, ka smaržvielas ir viens no izplatītākajiem alergēniem vīriešiem. Iespējams, tāpēc, ka skujoties tiek bojāta āda un smaržvielas var vieglāk uzsūkties. Der ielāgot – reiz iegūta (ādas apsārtums, nieze, dedzinoša sajūta  u.c.), šāda alerģija paliek uz mūžu un nav izārstējama.

Dezodorantus, ziepes, zobu pastas, kas satur triklozānu

Jā, triklozāns nobeidz baktērijas. Un kam gan, ja ne stipri svīstošam vīrietim, tas varētu lieti noderēt – nav baktēriju, nav arī nepatīkamā aromāta. Tomēr izrādās, ka triklozāns var veidot baktēriju noturību pret antibiotikām, tāpat testos uz dzīvniekiem atklāts, ka triklozāns iejaucās vairogdziedzera darbībā, kā arī negatīvi ietekmē reproduktīvo sistēmu. Turklāt nav pierādījumu, ka, piemēram, ziepes, kurās ir triklozāns, būtu īpaši efektīvākas par jebkurām citām ziepēm.

Skūšanās putas, sejas krēmus un citus produktus, kas satur parabēnus

Tāpat kā jau pieminētie ftalāti un triklozāns, arī parabēni ir hormonālās sistēmas bojātāji. Tie atdarina hormonu estrogēnu un tādējādi iejaucas hormonu darbībā. Sievietēm tie var veicināt krūts vēža veidošanos. Savukārt vīriešiem nelabvēlīgi ietekmē reproduktīvo sistēmu, piemēram, samazinot spermas koncentrāciju un pazeminot testosterona līmeni.

9 no 10 vīriešiem lieto kādu skaistumproduktu, un tas vairs nav tikai dezodorants vai skūšanās līdzeklis.
Global Industry Analysts lēš: vīriešu kosmētikas tirgus 2015.gadā varētu sasniegt 33 miljrd. dolāru.