Kaut Padomā, pirms pērc vairāk mērķē uz mazāku bīstamo ķimikāliju, bet zero waste – uz knapāku atkritumu daudzumu tavā ikdienā, abām kustībām ir ļoti daudz kopīga.

Jo mazāk, jo labāk

Universāla patiesība, kas ir arī Padomā, pirms pērc pamatā. Tieši mazāk neapdomīgu pirkumu palīdz pasargāt sevi no bīstamām ķimikālijām un arī kārtējās nederīgās un ārā metamas lietas. Kā kādā intervijā izteikusies slavenā zero waste ikona Bea Džonsone – minimālistiskais dzīvesveids ļāvis viņai praktiski izskaust bīstamās vielas no sadzīves un uzlabot ģimenes locekļu pašsajūtu.

Zero waste kustības ikonas Bea Džonsones mājaslapa Zero Waste home (https://zerowastehome.com)

Ardievu, plastmasa!

Bea Džonsone no plastmasas atvadījās vēl pirms uzsāka zero waste iniciatīvu. Viņa bija daudz lasījusi par tās kaitīgo ietekmi uz vidi un veselību, tāpēc plastmasai sacīja stingru “nē”. Padomā, pirms pērc arvien aicina izvēlēties lietas no drošākiem un ilgākspēlējošiem materiāliem –  stikla, koka, metāla. Piemēram sagriezts koka virtuves dēlītis neradīs nekādas problēmas, bet sagraizīts plastmasas dēlītis ir steidzami jānomaina, jo var izdalīt plastmasā esošās  kaitīgās vielas.

Tīri ar to, ko ēd

Uzkop māju ar tādām lietām kā soda, etiķis, citrons, citronskābe, sāls. Šie produkti lieliski noder visdažādāko virsmu un traipu tīrīšanai. Piemēram, nav labāka (pārbaudīts!) logu tīrīšanas līdzekļa kā etiķūdens vai tējas un kafijas radīto aplikumu noņēmēja kā soda. Šīm lietām nebūs tādu veselībai kaitīgu piedevu kā šķīdinātāji, smaržvielas, konservanti. Tiesa pagaidām etiķi un sodu pie mums var nopirkt tikai iepakotu, tāpēc izvēlies lielāko no iepakojumiem un atceries, ka arvien vairāk iepakojumu veidu var nodot otrreizējai pārstrādei. Starp citu, Bea Džonsone mājas uzkopšanai izmanto tikai etiķi un ūdeni.

“Dari pats” kosmētika

Lai samazinātu kosmētikas radīto atkritumu daudzumu, Bea Džonsone to gatavo pati no (jā, atkal jau) ēdamām lietām, piemēram, vaigu ēnas no kakao pulvera vai acu zīmuli no apdedzinātas mandeles. Šādai “dari pats” kosmētikai ir vēl pāris labumu, ko uzsver Padomā, pirms pērc – tu zini sastāvu un zini, ka tajā nav nekā lieka, kā arī beidzot tiec vaļā no tiem nevajadzīgajiem produktiem, kuru nepieciešamība ir vien kosmētikas ražotāju mārketinga veikums. Piemēram, dekoltē zonai pilnīgi pietiek ar uz sejas smērējamo krēmu, jo āda taču neatšķiras.