Lai izdarītu pārdomātu izvēli, sastāvam vajadzētu būt uz visām precēm. Diemžēl no ražotājiem tas nebūt netiek prasīts. Uz kurām precēm tad meklējams sastāvs?

Uz kosmētikas

Ar nelieliem izņēmumiem (smaržvielu buķete un ražotāja jaunizgudrotās vielas) tu vari uzzināt to, kas kosmētikas tūbiņai vai burciņai “vēderā”. Ja sastāva nav uz iepakojuma, jautā pārdevējam, jo šādai informācijai jābūt tirdzniecības vietās. Atceries, ka arī bērnu sejas krāsas ir kosmētika, uz kuras jābūt pilnam sastāvam.

Uz sadzīves ķīmija

Visas, visas sastāvdaļas uz iepakojuma neatradīsi, bet tur tu redzēsi mājaslapas adresi, kur meklējams pilnais sastāvdaļu saraksts. Dažādu “brīnumlīdzekļu” gadījumā nepaslinko un apskati pilno sastāvu.

Uz krāsām un citas būvķīmijas

Sastāvs nebūs norādīts, ja vien produktā nav kāda bīstama viela, kas var kaitēt veselībai vai videi. Tad parasti uz iepakojuma ir lasāmi brīdinājumi, piemēram, ka produktā ir viela, kas var izraisīt alerģisku reakciju vai kairināt elpceļus. Tāpat šādos gadījumos uz produkta var būt bīstamības piktogrammas.

Apģērbam un citiem tekstilizstrādājumiem

Uz apģērba etiķetes tu atradīsi norādi, no kādām šķiedrām izgatavots izstrādājums, bet ar ko tekstilprece apstrādāta vai krāsota gan noskaidrot neizdosies.

Rotaļlietām

Diemžēl nekādu norāžu par sastāvu nebūs. Mīkstajām mantām dažkārt ir norādīts, no kādas šķiedras izgatavota, bet plastmasa mantu materiāls ir “miglā tīts”.

Mēbelēm

Sastāvu nenorāda. Ja ir apņēmība, var jautāt ražotājam, ar ko koks apstrādāts, salīmēts. Vēl pirms dārgas mantas iegādes var rakstiski uzjautāt ražotājam/tirgotājam, vai konkrētajā precē nav īpaši bīstamas vielas. Atbilde tev obligāti pienākas 45 dienu laikā. Te būs paraugs šādai vēstulei.

Traukiem

Sastāva nav, bet plastmasas traukiem vismaz materiālu var noteikt pēc pārstrādes koda, savukārt māla traukiem tu vari veikalā pieprasīt apliecinājumu, ka tie nesatur smagos metālus.

Lūk, plastmasas pārstrādes kodi: Plastmasā pieci, ēdienu lieci.  Trīs, septiņi, seši – ēdienam sveši. Tāpat raugi, lai uz trauka ir simbols ar glāzīti un dakšiņu, jo tad tā iemērota pārtikai.