Remontdarbu laikā un pat vairākus mēnešus pēc tam, būvniecības un dekoratīvie materiāli, mēbeles un tekstilizstrādājumi var izdalīt dažādu ķīmisko vielu kokteili. Dažas no šīm vielām var būt kaitīgas cilvēka veselībai, īpaši jaundzimušajiem, maziem bērniem, pusaudžiem, grūtniecēm un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti. Šīs ķīmiskās vielas var iekļūt organismā dažādos veidos: ieelpojot, caur ādu vai gļotādu, vai arī caur muti. Ietekme var būt arī kumulatīva, kad dažu ķīmisko vielu ietekme pastiprina citu vielu iedarbību.
Tādēļ ir ļoti svarīgi veikt būvniecību un renovāciju gudri, lai samazinātu bīstamo ķīmisko vielu uzņemšanas risku un novērstu negatīvu ietekmi uz veselību. Bet vispirms iepazīsimies ar ķīmiskajām vielām, kas renovācijas procesā var kaitēt mūsu ģimenes veselībai.

Gaistošie organiskie savienojumi (GOS)

  • Kas tie ir? Gaistošie organiskie savienojumi (GOS) var izdalīties kā gāzes no noteiktiem cietiem vai šķidriem materiāliem, piemēram, krāsām un lakām, krāsas noņēmējiem, tīrīšanas līdzekļiem, būvmateriāliem un mēbelēm. Daudzu GOS koncentrācija telpās ir augstāka (līdz pat desmit reizēm) nekā ārpus telpām.
  • Kā tie nonāk organismā? Šīs ķīmiskās vielas organismā iekļūst tās ieelpojot.
  • Kādas ir sekas veselībai? GOS ietver dažādas ķīmiskās vielas, no kurām dažas var izraisīt īstermiņa un ilgtermiņa negatīvas veselības sekas. GOS iedarbība var izraisīt virkni veselības problēmu, piemēram, acu, deguna un rīkles kairinājumu, galvassāpes un koordinācijas traucējumus, nelabumu, kā arī iespējamu aknu, nieru, centrālās nervu sistēmas un plaušu sistēmas bojājumu. Turklāt daži GOS ir aizdomās turēti vai apstiprināti kā kancerogēni.
  • Padoms: ja produktus lietojat tikai reizēm vai sezonāli, piemēram, krāsas, krāsas noņēmējus, iegādājieties tikai tik daudz, cik nepieciešams, lai izvairītos no atlikumu uzglabāšanas. Tas palīdzēs samazināt GOS emisijas tās uzglabājot.

Formaldehīds

  • Kas tas ir? Formaldehīds – bieži sastopams gaistošs organiskais savienojums (GOS), ir īpašas uzmanības vērts. Tas bieži sastopams daudzos būvmateriālos, piemēram, kompozītkoka izstrādājumos (saplāksnī, skaidu plāksnē), krāsās un pārklājumos, kā arī līmēs. Turklāt formaldehīds var būt noteiktos audumos un dažos putu izolācijas veidos.
  • Kā tas nonāk organismā? Galvenais formaldehīda iedarbības ceļš ir ieelpojot gaisu, kas satur izdalīto formaldehīdu.
  • Kādas ir sekas veselībai? Lai gan daži cilvēki ir jutīgāki pret formaldehīdu, citi var vispār nereaģēt uz tādu pašu šīs vielas līmeni. Formaldehīds var izraisīt ādas, acu, deguna un rīkles kairinājumu. Augsti līmeņi un ilgstoša iedarbība var būt saistīti ar noteiktiem vēža veidiem.
  • Padoms: formaldehīda līmeni mājās var samazināt, nodrošinot pietiekamu ventilāciju, mērenu temperatūru un samazinātu mitruma līmeni, izmantojot gaisa kondicionētājus un sausinātājus.

Liesmu slāpētāji

  • Kas tie ir? Liesmu slāpētāji ir plaša dažādu ķīmisko vielu grupa, kas tiek pievienota materiāliem, lai ierobežotu, samazinātu vai novērstu liesmas un aizkavētu ugunsgrēka izplatīšanos. Tos bieži lieto būvkonstrukciju materiālos (elektriskie vadu un kabeļu apvalki, termiskie izolācijas putu materiāli), mēbelēs, tekstilizstrādājumos, paklājos un izolācijas materiālos.
  • Kā tie nonāk organismā? Primāri cilvēks uzņem liesmu slāpētājus ieelpojot piesārņotos putekļus iekštelpās mājās vai darbavietās, kā arī putekļiem nokļūstot uz rokām, vai norijot tos saturošus pārtikas produktus. Liesmu slāpētāji ir plaši izmantotas vielas, lai gan tie var palīdzēt samazināt ugunsgrēka risku, ir svarīgi ņemt vērā to potenciāli kaitīgo ietekmi uz veselību un pielietot piesardzību, izvēloties un lietojot produktus, kas satur šīs vielas.
  • Kādas ir sekas veselībai? Liesmu slāpētāji tiek klasificēti kā noturīgie organiskie piesārņotāji (NOP). Tas nozīmē, ka tie ir ļoti noturīgi, uzkrājas augos, dzīvajos organismos un nonāk cilvēku pārtikas ķēdē, kā arī tie migrē tālu no to oriģinālās izmantošanas vietas, tie konstatēti attālos reģionos, piemēram, Arktikā.
    Liesmu slāpētāji ir saistīti ar negatīvu ietekmi uz reproduktīvo, attīstības, uzvedības, neiroloģisko, endokrīno un imūnās sistēmas veselību. Īpaši svarīgi ir atzīmēt, ka bērni ir jutīgāki pret toksiskām vielām, jo viņu smadzeņu un orgānu attīstība vēl veidojas. Vairāki pētījumi liecina, ka bērni ir daudz jūtīgāki pret šādu vielu iedarbību nekā pieaugušie.
    Padoms: pēc renovācijas pabeigšanas regulāri notīriet putekļus, lai samazinātu liesmu slāpētāju līmeni. Saglabājiet savas mājas grīdas un virsmas pēc iespējas tīrākas. Ar HEPA filtriem aprīkotie putekļsūcēji var efektīvāk aizturēt sīkas daļiņas un putekļus, kā arī palīdzēs izvadīt no mājas citus piesārņotājus un alergēnus.

Smagie metāli

  • Kas tie ir? Smago metālu grupā ietilpst tādas vielas kā svins, dzīvsudrabs, kadmijs un daži citi metāli. Šos metālus var atrast krāsās, pārklājumos, santehnikas iekārtās, elektrisko materiālu izstrādājumos un izolācijas materiālos.
  • Kā tie nokļūst organismā? Smagie metāli nokļūst organismā ieelpojot tos saturošus putekļus, norijot piesārņotus materiālus vai saskarsmē ar ādu.
  • Kādas ir sekas veselībai? Smagie metāli, īpaši svins, var nopietni apdraudēt bērnu veselību: izraisot smadzeņu un nervu sistēmas bojājumus; veicināt palēninātu izaugsmi un attīstību; mācīšanās un uzvedības problēmas; dzirdes un runas problēmas. Svinam ir nelabvēlīga ietekme uz grūtniecības gaitu:palielina spontāno abortu risku, izraisa bērna piedzimšanu pārāk agri, kaitē mazuļa smadzenēm, nierēm un nervu sistēmai.
  • Padoms: veicot renovācijas darbus, kas var radīt svinu saturošus putekļus, ir ļoti svarīgi izmantot atbilstošus instrumentus un paņēmienus, lai samazinātu svina iedarbību un novērstu svina putekļu un gružu iekļūšanu pārējā jūsu mājā: izmantojiet smagas plastmasas norobežojošās loksnes, pirms slīpēšanas apsmidziniet vietas, izmantojiet putekļu sūcēju ar HEPA filtru.

Ftalāti

  • Kas tie ir? Ftalāti (vai plastifikatori) ir ķīmisko savienojumu grupa, ko izmanto, lai plastmasa, piemēram, polivinilhlorīds vai vinils būtu elastīga un izturīga.
    Ftalātus var izmantot elastīgās līmēs un hermētiķos, grīdas un sienu segumos, celtniecības izstrādājumos (piemēram, jumta seguma materiālos, hidroizolācijas membrānās un elektrības vadu izolācijā) un dažos dekoratīvos materiālos, piemēram, paklājos.
  • Kā tie nokļūst organismā? Ftalāti piesārņo iekštelpu putekļus un gaisu, mūsu ķermenī tie nonāk ieelpojot, arī caur ādu. Mazi bērni bieži atrodoties uz grīdas parasti vairāk saskaras ar šo vielu, jo putekļi ir viens no piesārņojuma avotiem.
  • Kādas ir sekas veselībai? Ir atzīts, ka daži ftalāti darbojas kā endokrīno sistēmu traucētāji, ietekmējot un mainot cilvēka hormonu sistēmu. Turklāt tiek uzskatīts, ka ftalāti potenciāli var radīt ievērojamu risku reproduktīvajai sistēmai, īpaši vīriešiem.
  • Padoms: izvairieties no PVC saturošiem celtniecības un apdares materiāliem. Piemēram, uzstādiet stikla dušas sienu, nevis PVC dušas aizkarus.
    Noslēgumā ir svarīgi atzīmēt, ka bīstamo ķīmisko vielu problēmas apzināšana būvmateriālos un dekoratīvos materiālos ir salīdzinoši jauna un nav pietiekami pētīta, it īpaši ilgtermiņa ietekmes. Turklāt dažādu būvmateriālu ķīmisko vielu iedarbībai ir kokteiļa efekts, kas vēl vairāk apgrūtina ietekmes uz cilvēku veselību izpēti un cēloņsakarību noteikšanu. Tāpēc renovācijas un materiālu izvēles laikā ļoti svarīgi ir kritiski izvērtēt sastāvu, uzdot precizējošus jautājumus ražotājiem un ievērot piesardzības principu, lai saglabātu savu un ģimenes veselību.