Balti pusdienu šķīvji vai kafijas servīze var izrādīties daudz labāks pirkums nekā krāšņi apgleznoti trauki. Kāpēc tā?

Kā, izpētot vairākus simtus apdrukātu keramikas un stikla trauku, atklāja čehu organizācija Arnika – ap 90% krāšņo uzdruku saturēja svinu. Izņēmums nebija arī bērnu krūzītes. Turklāt svins nebija tikai nezināmu ražotāju, bet arī populāru čehu zīmolu trauku rotājumos.

Svins ir neirotoksisks smagais metāls, kurš tiek saistīts ar bērnu garīgās attīstības un uzvedības traucējumiem. No šā gada jūnija samazināts pieļaujamais svina daudzums lietās, ko bērni varētu likt mutē, diemžēl šī norma neattiecas uz traukiem. Un, kaut arī testi apliecina, ka svins no trauku apdrukām neemigrē ēdienā nepieļaujamos daudzumos, tomēr citādāk tas varētu būt gadījumos, kad trauka apdruka vai glazūra ir ieskrambāta vai savādāk bojāta.
Lai pasargātu sevi no bīstamā svina, Arnika iesaka:

  • pirms pirmās lietošanas izmazgāt krāsainos traukus ar karstu ūdeni, kam pievienots etiķis;
  • nelietot traukus ar bojātu, saplaisājušu un nobružātu glazūru;
  • nekarsēt ēdienu šādos krāsainos traukos mikroviļņu krāsnī, jo paaugstinātā temperatūra var veicināt smagā metāla izdalīšanos;
  • nemazgāt tos ar abrazīvu materiālu, lai nebojātu glazūru;
  • nelietot ēdienam bagātīgi apgleznotos Āzijā vai Latīņamerikā iegādātos traukus.

Lielāka iespējamība, ka traukos varētu būt smagie metāli, ir tad, ja tie ir dzeltenā, oranžā vai sarkanā krāsa un nav pietiekoši ilgi apdedzināti.

Pārbaudīt trauku krāsojuma noturību var arī mājas apstākļos.

  1. Lai pārliecinātos par glazūras noturību, var to paskrāpēt ar asu priekšmetu;
  2. Lai pārliecinātos, ka krāsojums nereaģēs tad, ja saskarsies ar skābu ēdienu vai dzērienu – uzspied citrona sulu vai uzliec citrona šķēli uz krāsas dekora un atstāj uz nakti vai iemērc trauku etiķī uz trīs dienām un vēro, vai krāsa nemainās, nepaliek gaišāka.
  3. Lai pārliecinātos par krāsojuma noturību pret mazgāšanas līdzekļiem – 1 l ūdens pievieno 50 g un pavāri. Tad iegremdē trauku šajā ūdenī un paturi apmēram 6 h. Vēro, vai krāsa nemainās.

Foto krūzīte ar zirņiem: Arnika