Vai skapīšos nav paslēpušies tīrīšanas līdzekļi, kas kaitē ne tikai netīrumiem, bet arī veselībai – tāds bija Padomā, pirms pērc izaicinājuma uzdevums.

Ciemojāmies septiņu rīdzinieču – psiholoģes Aļonas Jakubas, TV personības Martas Seleckas, uztura speciālistes Evas Katajas, radio žurnālistes Sandras Kropas, blogeres Paulas Rozes un sabiedrisko attiecību speciālstes Ievas Bērziņas un Jolantas Bogustovas – mājās un pārbaudījām viņu sadzīves ķīmijas krājumus.

Efektīvs, ne superjaudīgs

Ieva slavē sodu – izlietne bez tās nebūtu tik tīraKādam jābūt labam tīrīšanas līdzeklim? Efektīvam! Vismaz tā uzskata vairums mūsu izaicinājuma dalībnieču. Bogustovu ģimene pat iegādājas īpašus līdzekļus, kas paredzēti Vācijas tirgum, jo tie tīrīšanas darbus veicot labāk.

Bogustovu ģimenē sadzīves ķīmija ir Jolantas vīra Anša pārziņāEfektīvs gan nenozīmē, ka tiek meklēta superjaudīga ķīmija, bet diemžēl arī ar vecmāmiņu metodēm (soda, etiķis u.tml.) mūsdienās vairs īsti krāmēties negribās. Piemēram, Martai un Sandrai tas nešķiet īpaši ērti. Citās domās ir Ieva un Eva, kuras izmanto sodu un abām patīk tās sniegums, kā tīrot katlus, tā mazgājot baltos traukus vai izlietni. Turklāt Ieva ievērojusi, ka dabiskie līdzekļi arī mazāk kaitē ādai.

Arī par kaķi jādomā

Par prieku izaicinājuma ekspertiem nevienā mājā degunā necirtās sadzīves ķīmijas asie aromāti. Kaut tikai Paulas mājās manījām līdzekļus pilnīgi bez smaržas (pašai nepatīk un negrib, lai bērniem jāelpo), arī pārējās dalībnieces uzsvēra, ka priekšroku dod mazāk smaržīgiem produktiem. Piemēram, Aļona izvēlas nesmaržīgākus produktus, jo mājiniekiem mēdz būt alerģija, turklāt jādomā taču arī par ģimenes drauga – kaķa – labsajūtu. Arī Ieva un Jolanta priekšroku dod sadzīves ķīmijai bez izteikta aromāta. Lai gan pāris gaisa atsvaidzinātāju mēs tomēr pamanījām, dalībnieces nebija tos izmantojušas un bija gatavas no tiem šķirties bez liekiem pārdzīvojumiem.

Lai ir vide draudzīgāks, taču vienlaikus tiešām tīra – tā Sandra izvēlas līdzekļus

Smagā artilērija

Runājot par bīstamajām ķimikālijām, galvenokārt uzgājām līdzekļus ar perhlorātu – kodīgu vielu cauruļu tīrīšanai. Paula bažījās, vai maz tādai spēcīgai ķīmijai ir alternatīvas. Eksperts skaidroja, ka šo kodīgo vielu drošāk aizstāt, piemēram, ar līdzekļiem uz nātrija hidroksīda bāzes. Jā, tas arī būs ārkārtīgi kodīgs, bet vismaz neveidos bīstamus izgarojumus. Tāpat eksperti uzgāja veļas mazgāšanas līdzekļus ar optiskajiem balinātājiem, kas var kairināt ādu, jo paliek auduma šķiedrās un veido optisku tīrības ilūziju.

Eksperts Evai rāda bīstamības simbolu

Šeit jāpiemin, ka visas izaicinājuma dalībnieces, kurām ir mazi bērni, sadzīves ķīmiju glabā drošā, atvasēm neaizsniedzamā vietā.