Frizieri Birgitu Pesinu jau vairāk nekā 20 gadus var dēvēt par ekofrizieri. Viņa klientiem kopj un krāso matus ar dabiskiem līdzekļiem un māca, kā to darīt arī citiem Vācijas frizieriem. Birgita ir pārliecināta – ja matus nesabojā ar ķīmiju, tiem veselīgam izskatam vajag pavisam maz. Lūk, pieci viņas padomi matu skaistumam!
Nepārspīlē ar matu mazgāšanu
Ar tīrību mūsdienās esam gluži vai pārņemti. Dušā ejam divas reizes dienā, matus mazgājam ikdienu, vienmēr talkā ņemot kādu skaistumproduktu. Birgita atgādina – galvas ādai ir savs dabiskais līdzsvars, kuru ar mazgāšanas līdzekļiem nojaucam. Lai tas atjaunotos vajadzīgas vismaz 24 stundas, bet tad jau atkal klāt kārtējā mazgāšanas reize. Ja ir tāda sajūta, ka matus gribas mazgāt katru rītu, dari to, bet ik pārdienu izmanto tikai ūdeni vai pavisam nedaudz šampūna. Dažkārt matu mazgāšanu var aizstāt ar kārtīgu izķemmēšanu. Bet bērniem šampūnu var izmantot tikai reizi mēnesī, jo viņu matiem, kuros nav nedz lakas, nedz želejas, būs gana tikai ar ūdeni.
Atšķaidi šampūnu
Tas nāks par labu ne tikai taviem matiem, bet ļaus arī ietaupīt. Mazgājot matus, mēs lietojam pārāk daudz šampūna, turklāt reti kad to kārtīgi izskalojam. Taču neviens no šiem matu kopšanas līdzekļiem nav paredzēts ilgai palikšanai matos. Neizmazgātās paliekas tikai kairina ādu, un parādās tādas problēmas kā nieze. Friziere iesaka parastos šampūnus pirms lietošanas atšķaidīt ar ūdeni attiecībā 1:10, bet ekoloģiskos – 1:3 vai 1:5. Lai to ērtāk izdarītu, noderēs speciāla plastmasas pudelīte ar aplikatoru (meklē profesionālās kosmētikas veikalos). Iespiež tajā nedaudz šampūna, pievieno ūdeni, kārtīgi sakrata un ar aplikatoru vienmērīgi iesmērē matos, gluži kā krāsojot tos. Redzēsi, atšķaidītais šampūns vieglāk putosies un izskalosies, turklāt sanāk, ka lietosi to līdz pat 10 reizēm mazāk.
Vispirms iespied nedaudz šampūna, tad pielej ūdeni. Kārtīgi sakrati pudelīti un ieklāj maisījumu matos, gluži kā tos krāsojot.
Izvairies no silikoniem matu kopšanas līdzekļos
Tie varbūt nav toksiski, taču var radīt problēmas galvas ādai un arī matiem. Silikons uz mata izveido tādu kā kārtu, un mati patiesi izskatās spīdīgi, viegli ķemmējās. Taču silikons neatšķir matus no ādas. Ar kārtiņu tas pārklāj arī tavu galvas ādu. Zem tās āda nevar normāli elpot un izdalīt sviedrus un taukus. Tāpēc nereti parādās izsitumi, piemēram, uz sejas, jo ādai liekās vielas kaut kur ir jādabū ārā. Lai tiktu vaļā no silikonu plēvītes, vajag turpat vai mēnesi. Savukārt matiem silikona kārtiņa neļauj uzņemt vielas no dažādiem kopjošajiem līdzekļiem. Tāpat var aizmirst par matu krāsošanu ar dabiskām krāsām, jo mati pigmentus vienkārši neuzņem. Noskaidrot, vai tavā šampūnā (kondicionierī) nav silikonu var vienkārši: apskati sastāvdaļu sarakstu – ja tajā parādās vielas ar izskaņu „cone”, zini – tas ir silikons.
Veseliem matiem daudz nevajag
Ja mati nav sabojāti ar ķīmiskām krāsām un kopšanas līdzekļiem, pilnībā var iztikt bez kondicionieriem un citiem speclīdzekļiem. Pietiek tikai ar šampūnu. Jā, varbūt labs šampūns, kurā ir tikai dabiskas vielas, maksā dārgāk, taču varēs ar uzviju ietaupīt, neiegādājoties vēl kvantumu līdzekļu matu spīdīgumam, kuplumam utt.
Ķemmē matus
Vecmāmiņu ieteikums – ķemmē matus 100 reizes dienā, un tie būs skaisti, ir ļoti tuvs patiesībai. Ķemmēšana matus padara stiprākus un mīkstākus. Izvēlies saviem matiem piemērotu suku, vēlams ar dabiskiem sariem, un ikdienu kārtīgi tos izķemmē.