Turpat vai 80% Latvijas iedzīvotāju pirms iegādājas kādu pārtikas produktu, apskata tā sastāvu. Aptuveni puse pārliecinās arī, no kā izgatavota kosmētika vai rotaļlietas – tā noskaidrots «Eurobarometer» pētījumā «Ķīmiskās vielas», kas veikts visā Eiropas Savienībā (ES).

Pētījums gan parāda, ka tikai pārtikas jomā esam gandrīz tikpat vērīgi pircēji kā vidējais Eiropas iedzīvotājs. Par tādu produktu kā krāsu, tīrīšanas līdzekļu, arī kosmētikas un rotaļlietu sastāvu mēs tomēr satraucamies mazāk. Piemēram, salīdzinot ar vidējo Eiropas rādītāju (44%), mēs gandrīz divreiz retāk (26%) izpētām, kas rakstīts uz krāsu iepakojuma.

Tajā pašā laikā Latvijas iedzīvotāji ir gana kritiski, biežāk nekā vidēji Eiropā uzskatot, ka lielākajā daļā dažādu ikdienas izstrādājumu ir ķīmiskās vielas. Mēs uzskatam, ka visvairāk to ir tīrīšanas līdzekļos (tā domā 97% aptaujāto), nākamā ķīmiskākā produktu grupa ir krāsas (95%) un tad pārtika un dzērieni (92%). Tieši par to, ko ēdam, esam visai sliktās domās, atpaliekot tikai no Grieķijas un Igaunijas iedzīvotājiem.

Skeptiski esam arī, vērtējot, kurās precēs, ražotajās ES vai ārpus tās, ir drošākas ķimikālijas. Puse aptaujāto uzskata, ka tās nav drošas ne vienā, ne otrā gadījumā.  Tikai aptuveni trešdaļai šķiet, ka ES ražotajās precēs ķīmiskās vielas tomēr ir drošākas.

Lielais vairums (turpat 80%) iedzīvotāju arī uzskata, ka no ķimikālijām pilnībā brīva dzīve vairs nav iespējama. Bet par to, lai tās būtu drošas, jāatbild ražotājiem.

«Eurobarometer» pētījumā «Ķīmiskās vielas», ko pasūtījusi Eiropas Komisija, tika aptaujāti 1000 Latvijas iedzīvotāju.

Foto: stockvault; freedigitalphotos.net