Gandrīz 60 dažādas bīstamas vielas, ieskaitot ķimikālijas, kas var izraisīt vēzi, kaitēt hormonālajai vai reproduktīvajai sistēmai, var būt sastopamas Eiropas Savienībā tirgotajos paklājos – to atklājis organizācijas Anthesis pētījums.

Starp bīstamajā vielām ir gan ftalāti, ko izmanto paklāju apdares materiālos, liesmu slāpētāji, antibakteriālās piedevas, gan vielas, kas atgrūž netīrumus, smagie metāli, gaistošie savienojumi, krāsvielas u.c.

Iegādājoties paklāju, kurā ir bīstamās vielas, ķimikālijas var nonāk saskarē ar ādu, tāpat tās var ieelpot, jo daudzas no tām ir gaistošas.  Īpaši bīstamas šīs vielas ir maziem bērniem, kuri daudz laika pavada, rāpojot pa paklāju, rotaļājoties uz tā.

Daudzas no pieminētajām bīstamajām vielām ir arī noturīgi piesārņotāji, kuri vidē nesadalās gadu desmitiem. Šo vielu kaitīgā ietekme turklāt nav tūlītēja, bet gan parādās tikai laika gaitā.

Vairāk nekā pusi no identificētajām vielām paklāju ražošanā nemaz nav aizliegts izmantot.

Pētījuma autori iesaka – ja meklējat pēc iespējas “tīrāku” paklāju, lūkojiet pēc tāda, kuram ir vai nu Zilā eņģeļa (Vācijas ekomarķējums) vai Ziemeļvalstu gulbja sertifikāts. Pirmā ekosertifikāta kritēriji paklājos aizliedz 51 no 59 identificētajām bīstamajām vielām, otrā – 49. Diemžēl Latvijā ekosertificētus paklājus atrastus būs ļoti grūti.

ES ir viens no lielākajiem paklāju ražotājiem pasaulē un ir otrais lielākais paklāju tirgus pēc ASV.

Pētījumu vari izlasīt šeit.
Attēls: pixabay.com