Teju ikviens no mums uzaug vidē, kur ir daudz dažādu priekšmetu, kas izgatavoti no dažādiem materiāliem. Plastmasa ir viens no vispopulārākajiem, jo tā ir ērta un tās izgatavošana ražotājiem maz izmaksā. Jau pašos pirmajos dzīves mēnešos bērns nonāk saskarē ar plastmasas precēm: daudzas rotaļlietas ir no plastmasas, plastmasa atrodama mēbelēs, matraču pārvalkos un citos bērniem domātos aksesuāros. Kāpēc bērni ir visvairāk pakļauti bīstamo vielu ietekmei, kā atpazīt bīstamību un kādas alternatīvas var izvēlēties?

Kāpēc bīstamās vielas ir kaitīgākas bērniem?

Daudzas bīstamās vielas plastmasas priekšmetos var izraisīt endokrīnās sistēmas traucējumus, apdraudēt imūnsistēmu, izraisīt dažādas slimības, tajā skaitā alerģiskas reakcijas, vai pat kavēt bērna attīstības procesus. Turklāt bērni ir mazāk aizsargāti vairāku iemeslu dēļ:

  • bērnu ķermeņa virsmas laukums attiecībā pret ķermeņa masu ir proporcionāli lielāks nekā pieaugušajiem, kā arī plaušu tilpums bērniem ir lielāks un vielmaiņa ir ātrāka nekā pieagušajiem;
  • bērna, un it īpaši mazuļa, imūnās un neiroloģiskās sistēmas joprojām attīstās, un detoksikācijas sistēma vēl nav attīstījusies;
  • bērnu āda, salīdzinot ar pieaugušajiem, ir plānāka, tāpēc tā nevar darboties kā pilnvērtīga aizsargbarjera;
  • bērni elpo intensīvāk, tādējādi ieelpojot bīstamās vielas ātrāk;
  • mazi bērni iepazīst apkārtni un lietas, liekot tās mutē un nogaršojot, tāpēc bīstamās vielas ātri nonāk gremošanas sistēmā;
  • tā kā bērni ir mazi, viņi ir tuvāk grīdai, piemēram tad, kad rāpo, tāpēc viņi ir vairāk pakļauti bīstamo vielu iedarbībai, kas izdalās no grīdas materiāliem, kā arī putekļiem, kur parasti ķīmiskās vielas nosēžas.

Kā rezultātā bērnu organisms ir vairāk pakļauts bīstamo vielu ietekmei, un ķīmisko vielu uzņemšana organismā notiek ātrāk par iespējām no tām atbrīvoties.

Visizplatītākās bīstamās vielas plastmasas rotaļlietās un aksesuāros

Ftalāti. Traucē organisma attīstību un hormonālo sistēmu, nelabvēlīgi ietekmē auglību. Tos var atrast lellēs, mīkstās rotaļlietās, elastīgos plastmasas elementos un elektroniskajās rotaļlietās. Izmanto kā plastifikatoru PVC rotaļlietās. No 2007. gada 16. janvāra spēkā ir ES Ftalātu direktīva, kas aizliedz ftalātus rotaļlietās un bērnu precēs.

  • Bisfenols A (BPA). Sagrauj reproduktīvo un hormonālo sistēmu. To var atrast lellēs, caurspīdīgos plastmasas elementos, elektroniskās rotaļlietās.
  • Nonilfenols (etoksilāti). Veicina endokrīnās sistēmas traucējumumus, ir ļoti noturīgs, spēj uzkrāties vidē. To var atrast lellēs, mīkstās rotaļlietās, plastmasas elementos. Izmanto kā antioksidantu, lai stabilizētu plastmasas polimērus pret noārdīšanos.
  • Alvas organiskie savienojumi. Kairina acis un ādu, toksisks reproduktīvajai sistēmai, ir kaitīgs centrālajai nervu sistēmai, endokrīnai sistēmai, ja nonāk gremošanas sistēmā. Var atrast cietās rotaļlietās (plastmasas elementos), kā arī rotaļlietās, kuras ir taisītas no PVC.
  • Hlorēti parafīni. Kancerogēni var kaitēt hormonālajai sistēmai. Tos var atrast lellēs, plastmasas elementos, elektroniskās rotaļlietās. Izmanto kā liesmas slāpētāju.

Lielākā daļa šo bīstamo vielu ir endokrīnās sistēmas bojātājvielas, kas ir īpaši kaitīgas zīdaiņa attīstības periodā, agrā bērnībā un pusaudža gados. Endokrīnās sistēmas bojātājvielas ir saistītas ar daudzām nopietnām veselības problēmām – aptaukošanos, diabētu, astmu, ļaundabīgiem audzējiem u.c.

Kā atpazīt bīstamību un izdarīt pareizu izvēli?

Bērnu plastmasas rotaļlietu, mēbeļu un citu aksesuāru izvēle var būt ļoti grūta. Zemāk minēti  daži noderīgi ieteikumi, kuri padarīs šo uzdevumu vieglāku!

  • Pirmais un galvenais ieteikums – mazāk ir vairāk. Nav nepieciešams pirkt desmitiem, pat simtiem rotaļlietu. Izvēlies tikai dažas, bet labākas kvalitātes rotaļlietas.
  • Izvairies no plastmasas rotaļlietām, kas ir lipīgas vai tām ir stipra smarža. Šīs pazīmes norāda, ka ražošanā tika izmantotas bīstamās vielas (piemēram, ftalāti). Laba prakse ir izņemt jaunu plastmasas lietu (rotaļlietu, mēbeli) no iepakojuma un ļaut tai pāris dienas pastāvēt svaigā gaisā, lai daļa no bīstamām vielām iztvaiko.
  • Izvairies no lētām rotaļlietām, it īpaši no tām valstīm, uz kurām neattiecas ES prasības.
  • Uz visām rotaļlietām, kuras nonāk ES, jābūt CE atbilstības marķējumam. Bet tas vien negarantē pilnīgu drošību. Ir ieteicams meklēt produktus ar ekomarķējumiem, piemēram, plastmasas rotaļlietas var būt marķētas ar Nordic Swan ekomarķējumu.
  • Izvēlies rotaļlietas un citus aksesuārus no dabīgiem materiāliem (nekrāsots koks, eko-tekstils, gumija).
  • Izvairies no elektroniskajām rotaļlietām – plastmasas daļiņas var sakarst un sākt izgarot bīstamās vielas.
  • Neļauj bērniem spēlēties ar priekšmetiem, kas nav rotaļlietas (elektroniskas ierīces, piemēram, vecie mobilie tālruņi, rotājumi, kompaktdiski). Šīs lietas neietilpst rotaļlietu kategorijā un neatbilst drošības nosacījumiem.

Ir ļoti svarīgi izvairīties no bīstamām vielām jau no agras bērnība . Mūsu bērnu drošība un laba veselība ir vissvarīgākā lieta. Izvairīšanās no plastmasas, kas satur bīstamās vielas, mazinās iespējamās negatīvās sekas nākotnē, tāpēc ir ļoti svarīgi pieņemt zināšanās balstītus  lēmumus. Neaizmirstiet, ka bērni ir neaizsargāti ne tikai zīdaiņu vecumā, bet arī vairākus gadus pēc tam.

Šeit ANKETA Tavu zināšanu pārbaudei!