Pērn Eiropas Savienībā vairāk nekā pustūkstotim rotaļlietu tika atklāti dažādi defekti, kas var nopietni apdraudēt bērnu. Turpat pusē no „izķertajām” bīstamajām spēļmantām bija ķīmiskais piesārņojums.
Rekordistes – lellītes
Lauvas tiesu (60%) no aptuveni 260 rotaļlietām, kurās atklāta kāda bīstama viela, veido lelles. Garajā listē ir mīkstās plastmasas laumiņas, nāriņas, sīkās lellītes ar garderobi un citiem aksesuāriem, rotaļlietu bēbji un citi slavenu leļļu zīmolu pakaļdarinājumi. Turklāt lelles ir ne tikai rekordistes skaita ziņā, bet arī ķimikāliju satura ziņā. Piemēram, kādā lellē Baby lovely (titulbildē) un tās ponijā atrasti pat 400 reizes vairāk bērnu attīstībai kaitīgo ftalātu nekā tas noteikts likumdošanā. Arī kādā citā spēļmantā ar tik daudzsološu nosaukumu Lovely girl, everlasting friendship (latv.val. – Jaukā meitene, draudzība uz mūžu) ftalātu pārsniegums bija trīsimtkārtīgs.
Daudzām no lellēm ir visai mīklaina izcelsme un diemžēl gandrīz visas tās atceļojušas no Ķīnas.
Citi netīrie zvēriņi
Bīstamas vielas atklātas arī spēļu automašīnās un ārstu piederumos, karnevāla tērpos, dzīvnieciņu komplektos, kā arī jau bēdīgi slavenajās vannas pīlītes un citās plastmasas mantās.
Galvenie spēļmantu piesārņotāji ir ftalāti. Tie ir plastmasas mīkstinātāji, kuri ES rotaļlietās ir aizliegti. Tomēr ražotāji arvien pamanās saražot mantas, kurās pat trešdaļu veido šie hormonālās sistēmas bojātāji. Izplatītākā viela ir dietilheksilftalāts jeb DEHP, taču kādā spēļu lokā un bultās bija pat vesela buķete šo bīstamo vielu. Gada nogalē arī Latvijas Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ziņoja par rozā poniju, vannas pīlīšu un titulbildē redzamās lellītes izņemšanu no tirdzniecības, jo tajās esošie ftalāti apdraud mazos pircējus.
Neredzami un bīstami
Sliktā ziņa ir tāda, ka ftalāti ne pēc kā nesmaržo un arī pamanīt tos nevar. Turklāt, teiksim, jau pieminētais DEHP nav cieši piesaistīts plastmasai un samērā viegli izdalās, piemēram, ja nonāk bērnam mutē. DEHP ir īpaši kaitīgs maziem bērniem, jo, kaut arī nerada tūlītēju pamanāmu kaitējumu, tas var bojāt hormonālo sistēmu, tātad traucēt bērna attīstību nākotnē. Tas jau ir atzīts par toksisku reproduktīvajai sistēmai, tiek saistīts ar krūts un sēklinieku vēzi, kā arī neauglību. Turklāt pastāv bažas, ka tas ir arī toksisks nervu sistēmai un var veicināt tās attīstības traucējumus bērniem.
Lai savu atvasi pasargātu no bīstamajiem rotaļu draugiem, vajadzētu mazāk pirkt mīkstās plastmasas spēļmantas, īpaši, ja uz tām norādīts, ka izgatavota no vinila vai PVC. Turklāt nepirkt lētākos izstrādājumus apšaubāmās tirdzniecības vietās.
Apskatīt bīstamās rotaļlietas vaigā var, meklētājā ierakstot vārdu RAPEX (sistēma (angļu valodā), kur apkopotas ES atklātās bīstamās preces ) un izvēloties produktu grupu – rotaļlietas.
Foto: RAPEX, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs