Polivinilhlorīdu (PVH, vinils) uzskata par vienu no sliktākajām plastmasām. Visu dzīves ciklu to pavada kaitīgu ķimikāliju buķete: vinilhlorīds, dioksīns, smagie metāli, ftalāti u.c. Neskatoties uz dažādām alternatīvā, PVH joprojām ir arī viena no populārākajām plastmasām.
No aizkariem līdz lellēm
Tikt vaļā no PVH nemaz nav viegli, jo tas ir tik dažāds: caurspīdīgs/necaurspīdīgs, spīdīgs/matēts, elastīgs/ samērā ciets. Arī vinila preču klāsts ir gana plašs: no lellēm līdz grīdas linolejam.
Ja vien ražotājs ir papūlējies un norādījis, no kā konkrētā plastmasas lieta izgatavota, tad pirmais solis PVH izskaušanā ir atbrīvošanās no mantām, kuras rotā pārstrādes kods 3 un burti PVC vai V. Tāpat, pērkot jaunas lietas, izvairies no tām, uz kurām ir rakstīts „vinila” vai PVC, piemēram, vinila zābaki, vinila mugursoma, PVC vannas aizkari. Mīkstajiem plastmasas izstrādājumiem, kuri ir no PVH, parasti ir arī tipisks aromāts.
Diemžēl lielai daļai plastmasas izstrādājumu informāciju par izejmateriālu nav, apgrūtinot izvēli par labu nekaitīgākām plastmasām.
Tāpēc der atcerēties preces, kuras parasti mēdz izgatavot no PVH:
- mantu kastē – mīkstās plastmasas rotaļlietas, piemēram, leļļu galvas, mantas, kas paredzētas vannai, piepūšamās mantas, bumbas u.tml.
- drēbju skapī – lielas apģērba uzdrukas, lietusmēteļi, gumijas zābaki, plastikāta priekšauti, plastmasas rotaslietas, somas
- interjerā – logu rāmji, pašlīmējošās uzlīmes, vaska drānas, grīdas linolejs, vinila tapetes, vannas aizkari, piepūšamās mēbeles, elektropreces, caurules
- skolēna somā – dzēšgumijas, spīdīgās somas un penāļi, veidojamā masa – polimērmāls, uzlīmes, dažādas mapes, dažkārt pat sviestmaižu kārbas
Viens PVH vannas aizkars var izdalīt pat 108 gaistošus savienojumus. Daži no tiem nopietni kaitē veselībai, tāpēc labāk izvēlies aizkarus, kas izgatavoti, piemēram, no poliestera.
PVH sliktie kompanjoni
- Vinilhlorīds. To izmanto PVH ražošanā. Pasaules Veselības organizācijas (PVO)Starptautiskā vēža izpētes aģentūra to atzinusi par kancerogēnu.
- Dioksīns. PVH ražošana un sadedzināšana rada tādu kaitīgu ķimikāliju kā dioksīns, kas var izraisīt vēzi, iedzimtus defektus, diabētu un citas nopietnas veselības problēmas.
- Ftalāti, īpaši, dietilheksilftalāts. Toksiska PVH piedeva, lai to padarītu elastīgāku. Daudzi ftalāti bojā hormonālo sistēmu, radot nopietnu kaitējumu veselībai, īpaši, bērniem, kuri vēl tikai attīstās. Dāņu un zviedru kopīgais pētījums, kas aptvēra vairāk nekā 10 000 bērnu, atklāja, ka ftalāti varētu būt viens no galvenajiem iemesliem dramatiskajam astmas un alerģiju skaita pieaugumam bērnu vidū. Ftalātus PVO arī atzinusi par iespējamiem kancerogēniem.
- Ftalāti nav vienīgā kaitīgā piedeva. PVH var saturēt arī neirotoksisko svinu un organiskos alvas savienojumus.