Kur īsti likt vecās elektropreces? Sadzīves atkritumu konteinerā? Pagrabā? Šķūnītī?
Ja dāvanā esi saņēmis jaunas elektropreces, un vienlaikus veco ierīču lietošanas laiks ir beidzies tā, ka tās vairs nenoderēs nevienam citam un nav salabojamas, tad atceries, ka elektropreces nav “parasti atkritumi” – elektriskās un elektroniskās iekārtas (EEI) pieder pie videi kaitīgo preču grupas, un tām jānonāk īpaši paredzētajās vietās – tuvākajā EEI pieņemšanas punktā vai jānodod, sazinoties ar savu atkritumu apsaimniekotāju.
Pāris aspektu, kāpēc elektronika jānogādā pieņemšanas punktā:
- Bīstamās ķīmiskās vielas. Lai nodrošinātu konkrētas elektronikas funkcijas, piemēram, novērstu elektronisko ierīču aizdegšanos vai padarītu ierīču savienojumu vadus elastīgākus un viegli salokāmus, ražošanas procesā elektroprecēm tiek pievienotas tādas vielas kā liesmu slāpētāji vai plastifikatori (ftalāti). Šīs ķīmiskās vielas var izraisīt hormonālās sistēmas traucējumus, kas potenciāli rada dažādas nopietnas veselības problēmas, un šīm vielām noteikti nav jānonāk apkārtējā vidē, bet gan jātiek atbilstoši apsaimniekotām.
- Vērtīgi resursi. Vienlaikus elektroiekārtas satur vērtīgus materiālus, piemēram, dažādus retos metālus, ko var izmantot atkārtoti, tādējādi samazināt resursu pirmreizējo ieguvi.
- Atbildīga attieksme pret patērētajām lietām un vides saudzēšana. Svētku laikā atkritumu apjoms nereti mēdz pieaugt, jo gluži neviļus vecos gribas nomainīt ar jauno – dažādi iepakojumi, lietu nomaiņa utt. Aicinām atbildīgi izturēties pret visiem resursiem un atbilstoši parūpēties par savu atkritumu sašķirošanu, tādējādi gan samazinot noglabāto atkritumu daudzumu, gan atbalstot ilgtspējīgas izvēles principus, gan samazinot bīstamu vielu nenonākšanu vidē.
Pēcsvētku laikā arī dažādi atkritumu apsaimniekotāji kampaņveidīgi bez maksas piedāvā elektrotehnikas izvešanu, piemēram, ECO Baltija iniciatīva “Vedam prom Ziemassvētkus”, kuras laikā iedzīvotāji aicināti atbrīvoties no nokalpojušās elektrotehnikas un nokaltušajās svētku eglītes.
Ar a/s BAO elektropreču nodošanas punktiem Rīgā (un ārpus tās) var iepazīties ŠEIT.
Savukārt plašāku informāciju par atkritumu apsaimniekošanas būtiskumu un šķirošanas iespējām arī reģionos iespējams atrast www.atkritumi.lv.
Atceries – pirms ikvienas elektropreces iegādāšanās Tev ir tiesības tirgotājam vai ražotājam pajautāt, vai prece nesatur īpaši bīstamās ķīmiskās vielas (vairāk par 0.1%). To vari izdarīt ar mobilās lietotnes Scan4Chem palīdzību, noskenējot preces svītrukodu un nosūtot informācijas pieprasījumu!