Jā, šis tas ir gan. Skatāmies kopā, kas nopērkams ekomarķēts, bet kurā kategorijā būs vienkārši jāizvēlas labākais no piedāvātā.
Sienām un griestiem
- Tādus celtniecības materiālus kā ģipškartonu, cementu, špakteli veikalos ekomarķētus nemanījām, tāpēc to izvēlē svarīgākais: pērc iekšdarbiem paredzētos; ja vien nav īpaša vajadzība, dod priekšroku tiem, kas ir bez speciālām piedevām, piemēram, pret pelējumu. Bieži vien tieši piedevas arī ir tās kaitīgās vielas, no kurām vērts izvairīties.
- Grunts krāsas izvēle ir samērā vienkārša – pērc ekomarķēto, jo veikalos tādas pieejamas. Ja tomēr neatrodi, izvēlies uz ūdens bāzes un ar zemu gaistošo savienojumu (GOS) saturu. Ja vien nav īpašas vajadzības, neizvēlies gruntis ar pretpelējuma un citām piedevām.
Uz visām pārdošanā esošām krāsām un lakām ir norādīts gaistošo organisko savienojumu jeb GOS saturs gramos uz litru (g/l). Likums ir viens – jo mazāk GOS, jo labāk.
- Izvēlies ekomarķētu krāsu. Mūsu veikalos pieejamas krāsas gan ar Ekopuķīti, gan Ziemeļvalstu gulbi, gan Vācijas Zilo eņģeli. Ja tomēr tev padomā ir cita krāsa, raugi, lai tā ir paredzēta iekšdarbiem, ir uz ūdens bāzes un ar zemu GOS saturu.
- Tapetes neiesakām, jo gaumīgas papīra tapetes nav pieejamas, bet lieka plastmasa (vinils) nav vajadzīga: sienas neelpo, pelējums uzdzīvo, putekļi krājās. Tiesa, starp vinila tapetēm ir labāki eksemplāri ar Émissions dans l’air intérieur marķējumu un piebildi Phthalate free (bez ftalātiem).
Grīdām
Grīdas seguma izvēlē princips “ka tik lētāk” nederēs, jo grīdai jākalpo daudz gadu. Ja no tās garos kaut kas kaitīgs, tad, visticamākais, uz ilgu laiku. Turklāt kur bērni pavada visvairāk laika? Pareizi, uz grīdas.
- Koka dēļu grīda būtu laba izvēle, taču uzmanīgi jāizvēlas arī tas, ko klās zem dēļiem un ar ko dēļus krāsos. Grīdas krāsai likums tas pats – jo mazāk GOS, jo labāk.
- Kaut parkets un lamināts ir līmētie koksnes izstrādājumi un tieši līmēs mēdz būt kaitīgās vielas, tomēr veikalos šie grīdas segumi pieejami ar Vācijas ekomarķējumu Zilais eņģelis. Svarīgi zem ekomarķētā lamināta paklāt atbilstošu apakšklāju, piemēram, no korķa.
- Paklāji, īpaši, tie, ko ieklāj no sienas līdz sienai, nebūs laba izvēle. Arī ne tie, uz kuriem sazīmētas autotrases un mīlīgi dzīvnieciņi. Tie nelāgi ož jau veikalā. Pārsvarā pieejami tikai sintētiskie, turklāt daudzi no tiem apstrādāti ar ”sliktām” vielām, lai atgrūstu ūdeni un netīrumus, kā arī nedegtu. Var meklēt dabisko šķiedru, piemēram, vilnas vai sizala paklājus, taču arī tos mēdz apstrādāt ar ķimikālijām vai apakšu noklāt ar kādu sintētisku materiālu. Celtniecības preču veikalos paklājus ar ekomarķējumu atrast neizdevās.
- Parastais (PVC) linolejs ir sliktāka izvēle, jo no tā izdalīsies vesela buķete bīstamu vielu.
- Dabiskais linolejs, kas varētu būt noturīga un nekaitīga alternatīva, būs jāmeklē specializētos veikalos, jo lielajos to pašlaik nepiedāvā.
Celtniecības preču veikalos uz daudziem materiāliem uzķeksēts eco, eko, ekoloģisks. Neuzticies šādiem apgalvojumiem, ja nav to apliecinoša oficiāla marķējuma. Bez pierādījumiem tā ir tikai ražotāja pašslavināšanās. Tāpat zaļa krāsas bundža nenozīmē, ka tās saturs ir “zaļš”.
Ar mēbelēm nemaz nav vienkārši. Nekādu īpašu marķējumu, kas palīdzētu orientēties piedāvājumā, pagaidām nav. Tādējādi ir tikai divi ieteikumi: mazāk ir labāk un dabiskāk ir labāk. Askētisks mēbelējums istabu piesārņos mazāk. Masīvkoka mēbeles ķimikāliju ziņā tomēr būs drošākas. Ja tās šķiet pārāk dārgas, vienmēr var izlīdzēties ar otro roku masīvkoka mēbelēm.
Savukārt, ja grasies kādu no mēbelēm atjaunināt, tad veikalos meklē īpaši bērnu mēbelēm paredzētas krāsas.