Klāt Ziemassvētku laiks. Ielās, veikalos un dzīvokļos mirdz Ziemassvētku gaismiņas, kas palīdz svētku sajūtas radīšanā. Taču kā ar bīstamajām ķīmiskajām vielām šajās lampiņu virtenēs? Austrijā vides aizsardzības organizācija GLOBAL 2000 ir veikusi Ziemassvētku lampiņu virteņu testēšanu, lai noteiktu, vai tajās nav bīstamās ķīmiskās vielas.
Divi tirgū nelegāli esoši izstrādājumi
Neatkarīga un akreditēta laboratorija analizēja vienpadsmit Ziemassvētku lampiņas, lai noteiktu, vai tajās nav īpaši bīstamu vielu, piemēram, plastifikatoru, smago metālu vai hlorēto parafīnu.
Vairāk nekā pusei no pārbaudītajām Ziemassvētku lampiņām, kas tika iegādātas septiņos dažādos veikalos, tika atrastas bīstamas vielas. Divas no tām pat nedrīkstēja atrasties pārdošanā, jo tās saturēja plastifikatoru DEHP, kura izmantošana gandrīz visos ikdienas produktos ir ierobežota jau vairāk nekā divus gadus.
DEHP var traucēt bērnu dzimumnobriešanu un daļēji ir atbildīgs par vīriešu auglības samazināšanos, kas ir aktuāla un pieaugoša problēma jau gadiem ilgi.
Testētajās precēs DEHP tika konstatēts pat 8,4 % koncentrācijā no izstrādājuma kopējās masas, kas 84 reizes pārsniedz pieļaujamo koncentrāciju (0,1% no kopējās masas).
Šie rezultāti ir īpaši satraucoši, jo DEHP ir hormon-aktīvs un pat ļoti neliels daudzums var nodarīt lielu kaitējumu. Turklāt plastifikatori ir tikai iestrādāti plastmasā, tāpēc tie var viegli izdalīties. Tie pastāvīgi iztvaiko no izstrādājumiem un var iekļūt mūsu organismā ne tikai tiem pieskaroties, bet arī ieelpojot. Kādi ir risinājumi un kā izvairīties no bīstamām ķīmiskām vielā, kas atrodamas šādās precēs?
Ķīmisko vielu pārbaude, izmantojot lietotni
Analizētās vielas ir klasificētas kā īpaši bīstamas vielas jeb saīsinājumā SVHC (substances of very high concern) saskaņā ar ES ķīmisko vielu regulu REACH. Daudzas SVHC joprojām ir atļauts lietot izstrādājumos, lai gan to kaitīgā ietekme uz cilvēkiem un vidi jau ir zināma. Problemātiski ir arī tas, ka šīs ķimikālijas mums nav redzamas, nav arī norādītas produkta sastāvā un tas nozīmē, ka patērētājiem nav iespējas tās atpazīt izstrādājumos, kurus tie vēlas iegādāties.
Labā ziņa: SVHC ir jāatklāj. Uzņēmumiem par tiem ir jāpaziņo, ja informāciju pieprasa patērētāji.
Lai atvieglotu šādu SVHC pieprasījumu nosūtīšanu, projektā “LIFE AskREACH” ir izstrādāta viedtālruņa lietotne “Scan4Chem”. Izmantojot Scan4Chem, var skenēt produktu svītrkodus, lai iegūtu SVHC informāciju no AskREACH datubāzes. Ja šim izstrādājumam vēl nav ieraksta datubāzē, ražotājam un/vai mazumtirgotājam var nosūtīt jau sagatavotu pieprasījumu.
Saņemot arvien vairāk SVHC pieprasījumu, uzņēmumi saprot, ka mums, patērētājiem, kļūst arvien svarīgāk zināt, vai veikalos pieejamie produkti ir droši lietošanai. Galu galā mērķis ir panākt SVHC aizstāšanu visos izstrādājumos. LIFE AskREACH sadarbojas arī ar uzņēmumiem, atbalstot tos ar SVHC saistītu pienākumu izpildē un komunikācijā piegādes ķēdē.
Pievērst uzmanību lampiņu izskatam un izvietojumam telpā
Nenoliegsim, ka lampiņu virtenes patiešām ir vienas no svētku sajūtas priekšvēstnešiem, tāpēc lampiņu izvēlē iesakām izvairīties no virtenēm tumšās krāsās (melnas krāsas mīkstajā plastmasā lielāka iespējamība atrast bīstamās ķīmiskās vielas). Ja lampiņas iegādājies klātienē, tad izvēlies virteni, kurai nav spēcīga ķīmiska smarža. Savukārt telpās izvieto lampiņas tā, lai samazinātu pieskaršanās reizes (piemēram, augstāk pie griestiem vai loga), nevis uz virtuves vai ēdamistabas galda.
Lai skaisti un droši svētki!
Materiāls ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild Baltijas Vides Forums.