Testējot 82 sporta preces, rezultāti uzrāda, ka daudzi sporta un atpūtas piederumi satur dažādus mūsu reproduktīvajai sistēmai kaitīgus plastifikatorus, kā arī citas videi un cilvēku veselībai kaitīgas vielas.

Testēšana tika veikta pavisam nesen – 2020. gada nogalē, projekta AskREACH pētījuma ietvarā, pārbaudot tādas sporta preces kā vingrošanas bumbas, jogas paklāji, hanteles, lecamauklas, peldēšanas piederumi un ūdens pudeles, kas iegādātas 13 Eiropas valstīs. Neatkarīgā akreditētā laboratorijā šie 82 paraugi tika testēti uz tādu īpaši bīstamu ķīmisku vielu klātbūtni kā, piemēram, plastifikatori, liesmu slāpētāji, smagie metāli vai alkilfenoli. Paraugi tika iegādāti no dažādiem zīmoliem un mazumtirgotājiem, priekšroku dodot precēm, kuras ražotas no mīkstās plastmasas.

Īpaši bīstamās ķīmiskās vielas (substances of very high concern) tika konstatētas 20 paraugos (24%). Deviņos paraugos jeb 11% īpaši bīstamo ķīmisko vielu īpatsvars pārsniedza 0.1% no preces masas, kas nozīmē, ka saskaņā ar REACH regulu uzņēmumiem pēc pieprasījuma jāinformē patērētāji par šo vielu klātbūtni precē.

Turklāt 7 precēs bija ftalāti DEHP (Bis(2-ethylhexyl)phthalate) vai DIBP (Diisobutyl phthalate), kas Eiropas Savienībā ir ierobežoti to reprotoksisko (negatīvi ietekmē reproduktīvo sistēmu) un endokrīno sistēmu graujošo īpašību dēļ. Preces, kas satur šīs vielas (to koncentrācijai pārsniedzot 0,1%), nav atļautas tirgū kopš 2020. gada jūlija, tomēr starp testētajām precēm bija arī vingrošanas bumba ar 41% DIBP (ftalāti) koncentrāciju tās sastāvā.

Citā precē 2,6 % apmērā konstatēti īsās ķēdes hlorētie parafīni (SCCP), kas vidē ir ļoti noturīgi. Tos regulē Stokholmas konvencija, un visā pasaulē ir aizliegtas preces, kurās SCCP koncentrācija pārsniedz 0,15%. Testētā lecamaukla saturēja SCCP 2,6% koncentrācijā.

 

Vienlaikus testēšanas rezultāti atklāj, ka precēs joprojām var atrast tādas vielas kā reprotoksiskie plastifikatori, noturīgie parafīni vai kancerogēni liesmas slāpētāji.

Testēšanas rezultāti parāda, cik grūti ir īstenot Eiropas Savienības REACH stratēģiju, kas prasa brīvprātīgi aizstāt īpaši bīstamās ķīmiskās vielas patēriņa precēs.

Izmantojot Scan4Chem mobilo lietotni, par visām 82 iegādātajām precēm pirms testēšanas to mazumtirgotājam saskaņā ar REACH regulu tika nosūtīti informācijas pieprasījumi par to, vai prece satur īpaši bīstamās ķīmiskās vielas. Lielākā daļa mazumtirgotāju neatbildēja 45 dienu likumā noteiktajā termiņā, un viņiem tas bija jāatgādina. Galu galā gandrīz puse no viņiem (44%) sniedza informāciju par īpaši bīstamajām ķīmiskajām vielām attiecīgajās precēs. Saziņu ar uzņēmumiem apgrūtina tas, ka mazumtirgotāji bieži vien nav pilnvērtīgi informēti par to, ko satur viņu tirgotās preces.

Mēs aicinām patērētājus izmantot savas tiesības zināt un lietot Scan4Chem katram pirkumam, pieprasot informāciju par visām viņus interesējošajām precēm. Klientu interese ir būtisks signāls uzņēmējiem, un tādējādi patērētāji var parādīt mazumtirgotājiem, ka viņi nevēlas iegādāties izstrādājumus, kas satur īpaši bīstamās ķīmiskās vielas.
Plašāka informācija (angļu valodā) par testēšanu AskREACH mājaslapas sadaļā PUBLIKĀCIJAS.
Visu testēto produktu saraksts atrodams ŠEIT.

Attēls: matheus-ferrero-VWkWP3CMgm8-unsplashmatheus-ferrero-VWkWP3CMgm8-unsplash