Bez svecēm nav Ziemassvētku, bet pirms tās aizdedzini, noskaidro – no kā tās izgatavotas un kas labs/slikts no tām sagaidāms.
Parafīna sveces
Lielāka daļa sveču ir izgatavota no parafīna. Tas ir naftas pārstrādes produkts, ko svecēm izmanto jau kopš 19.gs. vidus. Ražotājiem šī izejviela patīk, jo tā ir lēta. Lai parafīna dedzināšanu padarītu tīkamāku, parasti sveces bagātīgi iekrāso un sasmaržina ar sintētiskām piedevām. Tieši lētums arī ir parafīna sveču lielākais pluss. Degšanas ziņā tas atpaliek no citām alternatīvām, vairāk dūmo, turklāt parafīna traipus ir grūti iztīrīt. ASV Dienvidkarolīnas universitātes pētnieki salīdzināja parafīna un sojas vaska sveces un secināja, ka pirmās degot izdala vairāk kaitīgu vielu. No pāris svecēm, protams, liels kaitējums neradīsies, jāsatraucas vien par regulāru svečošanu slikti vedinātās telpās.
Želejveida sveces
Arī tās ir izgatavotas no divu naftas pārstrādes produktu – minerāleļļas un polimēru sveķu – maisījuma. Šīs sveces deg pat divkārt ilgāk nekā parafīna, turklāt tās mēdz būt caurspīdīgas. Tās parasti pārdod jau traukā, jo pašas formu netur. Bieži šīs sveces ir ārkārtīgi pārsmaržinātas ar sintētiskām smaržvielām.
Bišu vaska sveces
Par šīm svecēm jāpasakās medus bitēm. Tieši viņu dziedzeri izstrādā vasku, ko mēs izmantojam svecēs. Vasks ir dzeltenīgs, pateicoties putekšņu piejaukumam, un tam ir pilnīgi dabīgs – medaini salds aromāts. Bišu vasks ir vienīgā patiešām 100% dabiskā sveču izejviela, kurai turklāt piemīt arī labas degšanas īpašības. Uzskata, ka vaska sveces degot jonizē un attīra gaisu. Lielākais to mīnuss – cena un pieejamība. Gadās, ka, taupot dārgo izejvielu, ražotāji vasku pašķaida, piemēram, ar parafīnu. Šādām svecēm medus aromāts nebūs tik izteikts un arī konsistence būs blīvāka. Ja gadījies vasku nopilināt, iztīrīt to nebūs vienkārši.
Sojas vaska sveces
Šo izejvielu iegūst no sojas pupiņu eļļas, to ķīmiski sacietinot. Tas ir samērā jauns sveču materiāls. Sojas vasks ir mīkstāks, lēnāk degošs un necaurspīdīgāks nekā parafīns. Labā ziņa – sojas vaska traipus var iztīrīt ar ūdeni un ziepēm. Tā kā šai izejvielai mēdz pievienot parafīnu, tad jāpārbauda, vai svece patiešām ir no 100% sojas vaska. Soja lielākoties mēdz būt ģenētiski modificēta, tāpēc vislabākā izvēle ir no organiski sertificētas sojas izgatavotas sveces.
Palmu vaska sveces
Palmu vasku iegūst līdzīgi kā sojas vasku. Palmu eļļā esošais stearīns to padara par labu izejvielu svecēm. Šīs sveces izceļas ar visai savdabīgo krāsojumu un faktūru. Palmu vasks ir ciets un gaiši degošs. Šo sveču mīnuss ir pati palma, kuru plantācijām tiek izcirsti meži, ar visām no tā izrietošajām sekām uz ekosistēmu.
Stearīna sveces
Stearīnu iegūst no dzīvnieku taukiem un augu eļļām, tās ķīmiski apstrādājot. Stearīns ir sveču izejviela ar stāžu. Tas ir visai ciets un necaurspīdīgs, nepil un arī ilgi deg. To pievieno arī citiem vaskiem, lai uzlabotu degšanas īpašības. Stearīna sveces var atpazīt pēc to graudainās struktūras.
Der zināt!
- Kā deg svece? Kad aizdedzina sveces dakti, karstums no tās nonāk līdz vaskam (parafīnam) un izkausē to. No kūstošā vaska izdalās izgarojumi, kas, sajaucoties ar gaisu, veido liesmu.
- Neliec sveci caurvējā, jo tad tā var izdalīt līdz pat 50% vairāk kvēpu.
- Daktij nevajadzētu būt pārāk garai (ap 0.7 cm), jo tad izdalās vairāk kvēpu.
- Telpai, kurā dedzina smaržīgās sveces, jābūt vēdināmai. Vannas istaba bez ventilācijas nav labāka vieta aromterapijai.
- Neizmanto iekštelpās āram paredzētās sveces, jo tās stipri dūmo.
- Ja mājās ir mazi bērni, iesakām atteikties no svecēm vispār. Pirmkārt, tā būs drošāk, otrkārt, sveču kvēpi nosēžas uz grīdas un putekļos. Bet mazi bērni lielākoties dzīvojas tieši pa grīdu.
Lai svētkos smaržo piparkūkas
Lielākā daļa no smaržīgajām svecēm aromātu iegūst, pateicoties sintētisku smaržvielu buķetei. Tās radītas laboratorijās un tajās nav nekā no āboliem, kanēļa vai citroniem. Sintētiskās smaržvielas ir daudz lētākas, turklāt, pateicoties piedevām, arī stiprāk un ilgāk smaržo. Šādas smaržvielas (un arī dabiskās) ir bieds ikvienam, kam ir alerģija vai astma. Lielbritānijā organizācija Asthma UK savu biedru aptaujā noskaidroja, ka ceturtdaļai smaržīgās sveces pasliktina astmas simptomus.
Ja tev nav alerģija, iesakām izmantot sveces ar dabiskajām ēteriskajām eļļām, jo tām nav ilgtermiņa kaitīgās ietekmes (kancerogēna, hormonālo sistēmu bojājoša u.c.), kāda var būt sintētiskām smaržvielām un to pastiprinošām piedevām.