Jaunas garderobes iegāde ir grūts pārbaudījums ne tikai stila un zemo cenu cienītājiem, bet arī tiem, kuri negrib valkāt ķimikāliju kokteili. Šie 5 padomi var noderēt, gādājot ādai un veselībai nekaitīgāku apģērbu.

  • Izmazgā drēbes pirms valkāšanas

Īpaši, apakšveļu un bērnu apģērbu. Tekstilrūpniecībā izmanto ap 2000 dažādu ķimikāliju – lielākajai daļai nav atbilstoši novērtēta ietekme uz veselību. Šogad Greenpeace šokēja pasauli, paziņojot, ka pat smalku zīmolu drēbes ir piesārņotas. Piemēram, 61% testēto bērnu drēbīšu organizācija atrada nonilfenola etoksilātus, kas ir toksiski, bojā hormonālo sistēmu, ilgstoši nesadalās un uzkrājas vidē un dzīvos organismos. Turklāt šo vielu izmantošana tekstilrūpniecībā jau gandrīz 10 gadus Eiropas Savienībā ir stingri ierobežota. Diemžēl uz apģērba birkas neatrast, kādas tieši ķīmikālijas tajā ir, tāpēc atliek vien būt piesardzīgam un izmazgāt katru garderobes jaunpienācēju, tā tiekot vaļā vismaz no daļas ādai un organismam nedraudzīgo vielu.

  •  Rūpīgi izvēlies apģērbu bērniem

Viņu āda ir caurlaidīgāka, tāpat tā ātrāk reaģē uz dažādiem alergēniem. Mazuļi uzņem vairāk kaitīgās vielas, un to organisms nespēj pienācīgi ar tām tikt galā. Turklāt labi zināms, ka bērni drēbes ne tikai valkā, bet arī „nogaršo“.

  •  Tiec vaļā no drēbēm, kas „met un met“ krāsu

Ja apģērba gabalam brūk krāsa pēc vairākkārtējas mazgāšanas (un te nav runa par mazgāšanu neadekvātā temperatūrā), tad visticamākais tas iekrāsos arī ādu. Bet apģērbu krāsas nebūt nav nekaitīgas. Aptuveni 1% eiropiešu ir alerģija pret tekstilkrāsām. Kaut arī īpaši kaitīgās azokrāsvielas ir aizliegtas, tomēr ir vēl virkne citu, ar kurām nav vērts riskēt.

  • Jo mazāk lielo gumijoto uzdruku, jo labāk

Parasti tās ir no polivinilhlorīda, kas savukārt satur hormonālajai sistēmai kaitīgos ftalātus. No testētajām 35 bērnu drēbēm 32 Greenpeace atklāja ftalātus (dažās ievērojamā koncentrācijā). Diemžēl likums to neliedz, tāpēc atliek viens – nepadoties lielo uzdruku kārdinājumam.

  • Neaizraujies ar superdrēbēm

Kas tās tādas? Tās ir drēbes, kas neburzās, atgrūž ūdeni un netīrumus, ir antibakteriālas utt. Savas superspējas tās iemantojušās, pateicoties dažādām ķimikālijām. Neburzīgajās var būt pievienots kancerogēnais formaldehīds, antibakteriālās drēbes var negatīvi ietekmēt ādas mikrofloru un izraisīt baktēriju noturība pret antibiotikām. Ūdeni un netīrumus atgrūdošie audumi tiek apstrādāti ar perfluorētajiem savienojumiem, kuri ir kancerogēni un ārkārtīgi noturīgi. Greenpeace arī tos pārbaudīja  15 bērnu drēbītēs un katrā no tām kādu savienojumu atrada.

Noderīgi simboli

Apģērbos, ko rotā kāds no šiem marķējumiem, ir mazāk kaitīgo vielu!

  • Eiropas Savienības ekomarķējums

  • Tekstilizstrādājumu testēšanas un sertificēšanas sistēma

  • Organisko tekstilizstrādājumu standarts